pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Poniedziałek z danymi dla Polski

Poniedziałek z danymi dla Polski

13 cze 2016 Autor: Mateusz Wielewicki

    Nocne dane z Chin. Garść wiadomości z polskiej gospodarki. Notowania złotówki.

    Nad ranem opublikowane zostały dane z chińskiej gospodarki. Produkcja przemysłowa rok do roku wyniosła tam 6% i była nieznacznie większa od oczekiwań. Z kolei nieznacznie gorsza od oczekiwań okazała się sprzedaż detaliczna w ujęciu rocznym. Wyniosła ona 10%. Jednakże ważniejszą informacją z Azji są ponad 3% spadki na parkietach w Chinach i Japonii. Shanghai Composite stracił dziś 3,21%, a Nikkei 225 3,51%

    O godzinie 9:00 została ogłoszona pierwsza informacja z polskiej gospodarki. Wskaźnik przyszłej inflacji BIEC wyniósł 77,1 pkt co jest wynikiem o 0,6 pkt wyższym od poprzedniego. Saldo rachunku bieżącego wyniosło niemalże 600 mln euro wobec spodziewanego wyniku 440 mln. Najważniejszą dzisiejszą informacją dla Polski był odczyt inflacyjny. Główny Urząd Statystyczny ogłosił, że inflacja konsumencka z roku na rok wynosi -0,9%, wobec prognozowanych -1%, a miesiąc do miesiąca znajduje się na poziomie 0,1%.

    Nie zważając na odczyty makroekonomiczne polska złotówka w dniu dzisiejszym słabnie. Dolar podrożał o 3 grosze przebijając poziom 3,90 zł. Euro zyskało 2 grosze, a jego obecna cena to 4,39 zł. W stosunku zarówno do franka jak i funta nasza waluta osłabiła się o 1 grosz. Frank kosztuje 4,03 zł, a funt brytyjski 5,52 zł.  

    W późniejszych godzinach nie przewidziano dalszych odczytów makroekonomicznych. Jednakże ciekawym wydarzeniem może być przemówienie publiczne szefa Europejskiego Banku Centralnego, Mario Draghiego.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Dwa bieguny inflacji
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

EUR/USD znów zatrzymany przy 1,08 USD
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Wzrok skierowany dzisiaj za ocean
Krzysztof Pawlak