Spadki na azjatyckich parkietach. Seria danych makroekonomicznych z Europy. Odczyt indeksu Chicago PMI w USA. Notowania złotówki.

Dzisiaj po raz kolejny zanotowaliśmy spadki na azjatyckich giełdach. Główny chiński indeks Shanghai Composite stracił 2,86%. Powodu spadków doszukuje się w ustaleniach szczytu G20, które nie przyniosły żadnego przełomu. Dodatkowo Ludowy Bank Chin osłabił kurs juana wobec dolara o 0,17%.

Również Japoński główny indeks Nikkei 225 zanotował 1% spadek. Dodatkowo w nocy poznaliśmy dane z gospodarki kraju Kwitnącej Wiśni. Miesięczna dynamika produkcji przemysłowej wyniosła 3,7%. Jest to wynik o 0,4% lepszy od prognozowanego. Zdecydowanie gorzej wypadła sprzedaż detaliczna, która rok do roku spadła o 0,1% wobec oczekiwanego 0,5% wzrostu.

Z samego rana dotarły do nas informacje z niemieckiej gospodarki. Ceny importu w Niemczech spadły o 3,8% rok do roku, wobec przewidywanego spadku 3,4%. Roczna dynamika sprzedaży detalicznej wyniosła -0,8% podczas oczekiwanego wzrostu o 1,5%.

O godz 9:00 poznaliśmy odczyt indeksu instytutu KOF w Szwajcarii. Pokazuje on możliwe wyniki szwajcarskiej gospodarki w ciągu najbliższych 6 miesięcy. Wynik 102,4 punktu okazał się lepszy od prognoz analityków o 3,6 punktu. Przychylne dane ze szwajcarskiej gospodarki prawdopodobnie pozytywnie wpłyną na notowania franka.

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, polska gospodarka rośnie w tempie 3,9%. Wynik ten nie zaskoczył analityków, którzy oczekiwali właśnie takiego rezultatu. Zaskoczeniem z kolei mógł być odczyt szwedzkiego PKB, który urósł 4,5% wobec prognozowanego 3,5%.

Strefa Euro musi zmierzyć się z deflacją. Roczna dynamika inflacji HICP wyniosła -0,2% wobec 0,0% prognozy. Analitycy coraz bardziej zastanawiają się, jaką decyzję w sprawie polityki monetarnej w Strefie Euro podejmie szef EBC Mario Draghi. Następne posiedzenie, na którym zapadną wiążące decyzje dla Strefy Euro i kursu europejskiej waluty zaplanowane jest na 10 marca.

W godzinach popołudniowych poznamy dwa odczyty ze Stanów Zjednoczonych, indeks podpisanych umów kupna domów oraz Indeks Chicago PMI, który pokazuje zmiany aktywności w rejonie Chicago – jednego z największych okręgów przemysłowych na świecie.

Dzisiaj polski złoty zyskuje wobec euro 1 grosz. Cena europejskiej waluty wynosi 4,35 zł. Frank szwajcarski potaniał o 2 grosze i kosztuje 3,98 zł. Tyle samo co podczas zakończenia ostatniej sesji zapłacimy za funta i dolara, odpowiednio 5,53 zł i 3,99 zł.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Stagflacja bliżej niż nam się wydaje

22 Paź 2021

Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Risk off coraz odważniejszy

21 Paź 2021

Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Kwestia przyzwyczajenia?

20 Paź 2021

Adam Fuchs