pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Polskie PKB w górę

Polskie PKB w górę

29 lut 2016 Autor: Mateusz Wielewicki

   Spadki na azjatyckich parkietach. Seria danych makroekonomicznych z Europy. Odczyt indeksu Chicago PMI w USA. Notowania złotówki.

   Dzisiaj po raz kolejny zanotowaliśmy spadki na azjatyckich giełdach. Główny chiński indeks Shanghai Composite stracił 2,86%. Powodu spadków doszukuje się w ustaleniach szczytu G20, które nie przyniosły żadnego przełomu. Dodatkowo Ludowy Bank Chin osłabił kurs juana wobec dolara o 0,17%.

   Również Japoński główny indeks Nikkei 225 zanotował 1% spadek. Dodatkowo w nocy poznaliśmy dane z gospodarki kraju Kwitnącej Wiśni. Miesięczna dynamika produkcji przemysłowej wyniosła 3,7%. Jest to wynik o 0,4% lepszy od prognozowanego. Zdecydowanie gorzej wypadła sprzedaż detaliczna, która rok do roku spadła o 0,1% wobec oczekiwanego 0,5% wzrostu.

    Z samego rana dotarły do nas informacje z niemieckiej gospodarki. Ceny importu w Niemczech spadły o 3,8% rok do roku, wobec przewidywanego spadku 3,4%. Roczna dynamika sprzedaży detalicznej wyniosła -0,8% podczas oczekiwanego wzrostu o 1,5%.

   O godz 9:00 poznaliśmy odczyt indeksu instytutu KOF w Szwajcarii. Pokazuje on możliwe wyniki szwajcarskiej gospodarki w ciągu najbliższych 6 miesięcy. Wynik 102,4 punktu okazał się lepszy od prognoz analityków o 3,6 punktu. Przychylne dane ze szwajcarskiej gospodarki prawdopodobnie pozytywnie wpłyną na notowania franka.

    Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, polska gospodarka rośnie w tempie 3,9%. Wynik ten nie zaskoczył analityków, którzy oczekiwali właśnie takiego rezultatu. Zaskoczeniem z kolei mógł być odczyt szwedzkiego PKB, który urósł 4,5% wobec prognozowanego 3,5%.

    Strefa Euro musi zmierzyć się z deflacją. Roczna dynamika inflacji HICP wyniosła -0,2% wobec 0,0% prognozy. Analitycy coraz bardziej zastanawiają się, jaką decyzję w sprawie polityki monetarnej w Strefie Euro podejmie szef EBC Mario Draghi. Następne posiedzenie, na którym zapadną wiążące decyzje dla Strefy Euro i kursu europejskiej waluty zaplanowane jest na 10 marca.

    W godzinach popołudniowych poznamy dwa odczyty ze Stanów Zjednoczonych, indeks podpisanych umów kupna domów oraz Indeks Chicago PMI, który pokazuje zmiany aktywności w rejonie Chicago – jednego z największych okręgów przemysłowych na świecie.

    Dzisiaj polski złoty zyskuje wobec euro 1 grosz. Cena europejskiej waluty wynosi 4,35 zł. Frank szwajcarski potaniał o 2 grosze i kosztuje 3,98 zł. Tyle samo co podczas zakończenia ostatniej sesji zapłacimy za funta i dolara, odpowiednio 5,53 zł i 3,99 zł.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Euro odpiera atak jastrzębiego FEDu
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Złoty kapituluje?
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Wciśnięta pauza
Krzysztof Adamczak