Polski złoty zbyt silny?

13 kw. 2015 Autor: Marcin Rogalski

Poniedziałek na rynku walutowym przebiega spokojnie dla polskiej waluty. Stosunkowo większy ruch widać w odniesieniu do dolara amerykańskiego, który zyskał 4 grosze na wartości i powrócił powyżej poziomu 3,80 zł. Główna para walutowa (EUR/USD) od samego rana podąża konsekwentnie w dół, po południu zbliżyła się do minimum z połowy marca.

Rozpoczęty dzisiaj tydzień zawiera kilka istotnych publikacji makroekonomicznych. O 14:00 poznaliśmy dane odnośnie lutowego bilansu płatniczego, które nie wpłynęły na wycenę polskiego złotego. W środę nastąpi publikacja wskaźnika inflacji CPI, a przed weekendem poznamy jeszcze statystyki z polskiego rynku pracy.

Pomimo oczekiwania na lokalne dane makro, złoty w tym tygodniu pozostanie raczej pod presją globalnych trendów. W kontekście rodzimej waluty inwestorzy zastanawiają się kiedy przebity zostanie psychologiczny poziom 4,00 zł za euro. W długim terminie prawdopodobieństwo zejścia poniżej tego poziomu jest duże za sprawą luzowania ilościowego prowadzonego przez Europejski Bank Centralny.

Rozpatrując sytuację w średnim terminie sytuacja nie wydaje się już taka klarowna. Pojawia się ryzyko osłabienia złotego, głównie za sprawą środowych danych o inflacji i komentarza dla tej sytuacji ze strony Rady Polityki Pieniężnej. Jeżeli dane rozczarują, wówczas rynek będzie bacznie przyglądał się każdemu słowu padającemu z ust Marka Belki. Może okazać się nawet, że pomimo wcześniejszych zapewnień o zakończeniu cyklu obniżek stóp procentowych w Polsce, Rada pozostawi sobie furtkę otwartą do dalszych cięć.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Bail-out wisi nad rynkiem

03 paź 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Inflacyjny szczyt coraz wyżej

30 wrz 2022

Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Powrót “oznak życia” na GBP

29 wrz 2022

Krzysztof Pawlak