Polski złoty trzyma się mocno

26 mar 2015 Autor: Marcin Rogalski

Dzisiaj przed południem po raz kolejny EUR/USD osiągnął średnioterminowe maksimum, tym razem w okolicy 1,1052. Pomimo wzrostów na głównej parze walutowej, polski złoty pozostaje rekordowo mocny.

Do głównych czynników umacniających rodzimą walutę możemy zaliczyć relatywnie wysokie stopy procentowe w Polsce, zwiększanie płynności na rynkach europejskich w wyniku luzowania ilościowego w Strefie Euro oraz zachowawcze podejście Rezerwy Federalnej w USA.

EUR/PLN w czwartek kontynuuje trend trwający już od kilkudziesięciu dni. Około godziny 15:00 kwotowany był na poziomie 4,07 zł, co jest poziomem najniższym od ponad 2 lat. W ciągu zaledwie 3 miesięcy wycena europejskiej waluty względem złotego spadła o ponad 32 grosze.

W kalendarium makroekonomicznym przodują dzisiaj dane z Wielkiej Brytanii oraz ze Stanów Zjednoczonych. Wyniki sprzedaży detalicznej na wyspach w lutym urosły wyżej od oczekiwań 0,7% w skali miesiąca oraz 5,7% w skali roku (oczekiwano odpowiednio: 0,4% i 4,7%). Pomimo tych lepszych danych zła passa dla funta szterlinga trwa nadal. Obecnie GBP wyceniany jest na poziomie 5,52 zł.

Zza oceanu napłynęły dane o liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA. Odczyt na poziomie 282 tys. okazał się niższy zarówno od poprzedniego odczytu (291 tys), jak i od oczekiwań (290 tys.). O 14:45 poznaliśmy wstępny marcowy PMI dla usług amerykańskiej gospodarki. Odczyt wyniósł 58,6 pkt., oczekiwano poziomu 57 pkt. Publikacja nie wpłynęła na rynek, eurodolar wyceniany jest w okolicy 1,0970.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Bail-out wisi nad rynkiem

03 paź 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Inflacyjny szczyt coraz wyżej

30 wrz 2022

Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Powrót “oznak życia” na GBP

29 wrz 2022

Krzysztof Pawlak