Polska gospodarka rośnie w oczach.

16 sie 2017 Autor: Krzysztof Adamczak

Odczyty PKB w Europie, w tym w Polsce, dane z Wysp oraz “minutki” ze Stanów.

Dzień z PKB.

Od rana poznajemy kolejne odczyty dotyczące dynamiki PKB w europejskich państwach. Jako pierwsi swoje dane opublikowali Rumuni, którzy mocno zaskoczyli rynek. Analitycy spodziewali się spadku tempa do 4,8%, a faktyczny wynik był o ponad punkt procentowy wyższy. Znacznie słabiej radzi sobie gospodarka Węgier, która wyhamowała bardziej, niż się tego spodziewał rynek. Wynik na poziomie 3,2% jest solidnym rozczarowaniem. W tym samym czasie swój odczyt podały Czechy, których gospodarka ostatnio wyraźnie nabiera rozpędu. Potwierdzeniem tego jest dzisiejszy wynik, który wyniósł 4,5% i był zdecydowanie wyższy od predykcji. Optymistyczne (choć nie aż tak bardzo) informacje napłynęły z Włoch. Tamtejsza gospodarka rozwija się w tempie 1,5% w skali roku, czyli szybciej od oczekiwań rynku. Cała strefa euro także pozytywnie zaskoczyła, a jej dynamika PKB wyniosła 2,2%.

Złoty mocny dzięki PKB.

W Polsce także nie brakuje optymizmu. Polska gospodarka po wyrównaniu sezonowym rośnie w tempie 4,4%, co oznacza przyspieszenie o 0,2 punktu procentowego. Co prawda wynik przed wyrównaniem okazał się niższy od ostatniego odczytu, jednak był i tak wyższy od oczekiwań analityków. Dobre dane widocznie wsparły złotego, który dziś wyraźnie się umacnia. Euro tanieje do 4,27 zł, frank do 3,74 zł a dolar oraz funt pozostają stabilne.

Dobre dane z UK.

Na Wyspach Brytyjskich także mają powody do zadowolenia. Przed południem poznaliśmy dane z tamtejszego rynku pracy, które okazały się lepsze od oczekiwań. Po pierwsze stopa bezrobocia spadła do poziomu 4,4%. Po drugie wynagrodzenia rosną w tempie 2,1%, i jeszcze na dodatek wniosków o zasiłki dla bezrobotnych jest mniej niż przed miesiącem. Dane te umacniają funta, co tłumaczy, czemu ten nie tanieje wobec złotego dzisiaj.

Dolar czeka na minutki.

Wydarzeniem dnia będzie wieczorny protokół z posiedzenia FOMC. Dolar w ostatnim czasie złapał oddech i powoli przymierza się do umocnienia na szerokim rynku. Szczególnie widać to na parach z funtem oraz jenem. Dzisiejsze “minutki” mogą w tym jeszcze bardziej pomóc, choć o większe zaskoczenie, a tym samym rozruszanie rynku będzie raczej ciężko. Jak na razie główna para walutowa świata oscyluje w okolicach poziomu 1,17.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Inflacyjny szczyt coraz wyżej

30 wrz 2022

Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Powrót “oznak życia” na GBP

29 wrz 2022

Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Taka akcja, żebyś dał piątaka

28 wrz 2022

Krzysztof Adamczak