pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Polska gospodarka rośnie w oczach.

Polska gospodarka rośnie w oczach.

16 sie 2017 Autor: Krzysztof Adamczak

Odczyty PKB w Europie, w tym w Polsce, dane z Wysp oraz “minutki” ze Stanów.

Dzień z PKB.

    Od rana poznajemy kolejne odczyty dotyczące dynamiki PKB w europejskich państwach. Jako pierwsi swoje dane opublikowali Rumuni, którzy mocno zaskoczyli rynek. Analitycy spodziewali się spadku tempa do 4,8%, a faktyczny wynik był o ponad punkt procentowy wyższy. Znacznie słabiej radzi sobie gospodarka Węgier, która wyhamowała bardziej, niż się tego spodziewał rynek. Wynik na poziomie 3,2% jest solidnym rozczarowaniem. W tym samym czasie swój odczyt podały Czechy, których gospodarka ostatnio wyraźnie nabiera rozpędu. Potwierdzeniem tego jest dzisiejszy wynik, który wyniósł 4,5% i był zdecydowanie wyższy od predykcji. Optymistyczne (choć nie aż tak bardzo) informacje napłynęły z Włoch. Tamtejsza gospodarka rozwija się w tempie 1,5% w skali roku, czyli szybciej od oczekiwań rynku. Cała strefa euro także pozytywnie zaskoczyła, a jej dynamika PKB wyniosła 2,2%.

Złoty mocny dzięki PKB.

    W Polsce także nie brakuje optymizmu. Polska gospodarka po wyrównaniu sezonowym rośnie w tempie 4,4%, co oznacza przyspieszenie o 0,2 punktu procentowego. Co prawda wynik przed wyrównaniem okazał się niższy od ostatniego odczytu, jednak był i tak wyższy od oczekiwań analityków. Dobre dane widocznie wsparły złotego, który dziś wyraźnie się umacnia. Euro tanieje do 4,27 zł, frank do 3,74 zł a dolar oraz funt pozostają stabilne.

Dobre dane z UK.

    Na Wyspach Brytyjskich także mają powody do zadowolenia. Przed południem poznaliśmy dane z tamtejszego rynku pracy, które okazały się lepsze od oczekiwań. Po pierwsze stopa bezrobocia spadła do poziomu 4,4%. Po drugie wynagrodzenia rosną w tempie 2,1%, i jeszcze na dodatek wniosków o zasiłki dla bezrobotnych jest mniej niż przed miesiącem. Dane te umacniają funta, co tłumaczy, czemu ten nie tanieje wobec złotego dzisiaj.

Dolar czeka na minutki.

    Wydarzeniem dnia będzie wieczorny protokół z posiedzenia FOMC. Dolar w ostatnim czasie złapał oddech i powoli przymierza się do umocnienia na szerokim rynku. Szczególnie widać to na parach z funtem oraz jenem. Dzisiejsze “minutki” mogą w tym jeszcze bardziej pomóc, choć o większe zaskoczenie, a tym samym rozruszanie rynku będzie raczej ciężko. Jak na razie główna para walutowa świata oscyluje w okolicach poziomu 1,17.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Euro odpiera atak jastrzębiego FEDu
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Złoty kapituluje?
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Wciśnięta pauza
Krzysztof Adamczak