Polityka monetarna w Japonii

28 kw. 2016 Autor: Mateusz Wielewicki

Nocne wiadomości z Japonii. Ważne dane z pozostałych światowych gospodarek. Spokojniejszy dzień na złotówce.

Dzisiejsza noc była nieprzespana dla części  analityków. W nocy czasu polskiego zaprezentowane zostały dane gospodarcze z Japonii. Stopa bezrobocia w Kraju Kwitnącej Wiśni spadła do 3,2%. Produkcja przemysłowa w ujęciu miesięcznym pozytywnie zaskoczyła analityków wzrostem na poziomie 3,6%. Sprzedaż detaliczna spada w wolniejszym tempie z roku na rok w stosunku do prognozowanego wyniku. Dodatkowo nad ranem została ogłoszona decyzja Banku Japonii w sprawie dalszego prowadzenia polityki monetarnej. Prezes Banku Japonii, Haruhiko Kuroda, zaskoczył rynki utrzymując dotychczasowe założenia. Stopa procentowa pozostaje na poziomie -0,1%. Także wielkość skupu aktywów zostanie utrzymana na poziomie 80 bln jenów rocznie. Na tą poranną wiadomość rynki zareagowały błyskawicznie. Główny indeks na japońskim parkiecie stracił na koniec sesji 3,61%, a z drugiej strony można było zobaczyć gwałtowne umocnienie jena. Na parze USD/JPY mogliśmy obserwować kurs na poziomie ostatnich minimów.

Przed południem poznaliśmy dane z niemieckiego rynku pracy. Tamtejsza stopa bezrobocia pozostała na poziomie 6,2%. O godzinie 11:00 byliśmy świadkami odczytów dotyczących koniunktury gospodarczej w Strefie Euro. Jedynym indeksem, który wypadł poniżej oczekiwań analityków był indeks nastrojów biznesu. Pozostałe indeksy nastrojów, konsumentów, producentów, w gospodarce oraz w usługach, były albo lepsze albo równe oczekiwanym wynikom.

W godzinach popołudniowych czekają nas jeszcze odczyty inflacji konsumenckiej w Niemczech oraz odczyt PKB i ilości wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych.

Czwartek jest jednym ze spokojniejszych dni w ostatnim czasie dla naszej waluty. Za euro oraz za dolara zapłacimy tyle samo co podczas wczorajszego zamknięcia, czyli odpowiednio 4,38 zł i 3,86 zł. Również notowania funta pozostają praktycznie niezmienione. Koszt brytyjskiej waluty to 5,62 zł. Jedyną walutą, wobec której nasza rodzima waluta osłabiła się dzisiaj jest frank. Szwajcarska waluta od początku tygodnia walczy z poziomem 4,00 zł.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Inflacyjny szczyt coraz wyżej

30 wrz 2022

Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Powrót “oznak życia” na GBP

29 wrz 2022

Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Taka akcja, żebyś dał piątaka

28 wrz 2022

Krzysztof Adamczak