pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Polityka monetarna w Japonii

Polityka monetarna w Japonii

28 kwi 2016 Autor: Mateusz Wielewicki

    Nocne wiadomości z Japonii. Ważne dane z pozostałych światowych gospodarek. Spokojniejszy dzień na złotówce.

    Dzisiejsza noc była nieprzespana dla części  analityków. W nocy czasu polskiego zaprezentowane zostały dane gospodarcze z Japonii. Stopa bezrobocia w Kraju Kwitnącej Wiśni spadła do 3,2%. Produkcja przemysłowa w ujęciu miesięcznym pozytywnie zaskoczyła analityków wzrostem na poziomie 3,6%. Sprzedaż detaliczna spada w wolniejszym tempie z roku na rok w stosunku do prognozowanego wyniku. Dodatkowo nad ranem została ogłoszona decyzja Banku Japonii w sprawie dalszego prowadzenia polityki monetarnej. Prezes Banku Japonii, Haruhiko Kuroda, zaskoczył rynki utrzymując dotychczasowe założenia. Stopa procentowa pozostaje na poziomie -0,1%. Także wielkość skupu aktywów zostanie utrzymana na poziomie 80 bln jenów rocznie. Na tą poranną wiadomość rynki zareagowały błyskawicznie. Główny indeks na japońskim parkiecie stracił na koniec sesji 3,61%, a z drugiej strony można było zobaczyć gwałtowne umocnienie jena. Na parze USD/JPY mogliśmy obserwować kurs na poziomie ostatnich minimów.

    Przed południem poznaliśmy dane z niemieckiego rynku pracy. Tamtejsza stopa bezrobocia pozostała na poziomie 6,2%. O godzinie 11:00 byliśmy świadkami odczytów dotyczących koniunktury gospodarczej w Strefie Euro. Jedynym indeksem, który wypadł poniżej oczekiwań analityków był indeks nastrojów biznesu. Pozostałe indeksy nastrojów, konsumentów, producentów, w gospodarce oraz w usługach, były albo lepsze albo równe oczekiwanym wynikom.

    W godzinach popołudniowych czekają nas jeszcze odczyty inflacji konsumenckiej w Niemczech oraz odczyt PKB i ilości wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych.

    Czwartek jest jednym ze spokojniejszych dni w ostatnim czasie dla naszej waluty. Za euro oraz za dolara zapłacimy tyle samo co podczas wczorajszego zamknięcia, czyli odpowiednio 4,38 zł i 3,86 zł. Również notowania funta pozostają praktycznie niezmienione. Koszt brytyjskiej waluty to 5,62 zł. Jedyną walutą, wobec której nasza rodzima waluta osłabiła się dzisiaj jest frank. Szwajcarska waluta od początku tygodnia walczy z poziomem 4,00 zł.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Dwa bieguny inflacji
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

EUR/USD znów zatrzymany przy 1,08 USD
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Wzrok skierowany dzisiaj za ocean
Krzysztof Pawlak