pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Pole do umocnienia PLN chwilowo wyczerpane

Pole do umocnienia PLN chwilowo wyczerpane

03 gru 2021 Autor: Krzysztof Pawlak

Zawirowania na rynkach po pojawieniu się nowej mutacji koronawirusa ciąg dalszy. Dane z amerykańskiego rynku pracy w centrum uwagi. Czy Fed dostanie argument za podjęciem decyzji o szybszym tempie wygaszania QE. Krajowa waluta nadal mocna, odreagowanie techniczne czy jednak pozytywny wpływ zmiany narracji prezesa RPP. 

Typowy handel po burzy

Handel na rynkach nadal jest dość szarpany. Czynnikiem dominującym nadal jest pojawienie się nowej mutacji koronawirusa wykrytej w RPA. Choć pojawiają się pozytywne informacje to nadal inwestorzy są podejrzliwi jak wariant Omikron wpłynie na światową gospodarkę. Szybkość rozprzestrzeniania się wirusa może budzić strach i powodować niepewność, stąd o apetyt na ryzyko jest niezwykle ciężko. Widać to choćby po giełdach, gdzie obserwujemy fazę wyczekiwania, a indeksy nie mają zdecydowanego kierunku. Taka atmosfera może potrwać, aż do końca grudnia, kiedy to możemy poznać wyniki badań odnośnie działania dostępnych szczepionek na nową mutację. 

Dane nieaktualne?

W teorii dzisiaj bardzo ważne dane z amerykańskiego rynku pracy. Dlaczego to tylko teoria? MIanowicie sytuacja pandemiczna może na tyle ulec pogorszeniu, że tak naprawdę nawet mocna poprawa tego sektora gospodarki może za chwilę być nieaktualna. Być może więc inwestorzy po danych wstrzymają się jeszcze z decyzjami, aż do momentu wyjaśnienia się sytuacji z nową mutacją koronawirusa. 

Podwyżki stóp szybciej?

Po ostatnich jastrzębich wypowiedziach w Kongresie szefa Fed, dzisiejsze dane mogą “przyklepać” decyzję o przyspieszeniu tempa taperingu już w tym miesiącu. Taki scenariusz mógłby spowodować, że podwyżka stóp oczekiwana na połowę przyszłego roku została by przesunięta nieco wcześniej nawet na marzec. To oczywiście jasny sygnał dla inwestorów, zawierać długie pozycje na dolarze amerykańskim. Prognozy sugerują powstanie 550 tys. nowych miejsc pracy poza rolnictwem i dalszego spadku bezrobocia do poziomu 4,5%. Raport ADP prywatnej firmy na temat nowych miejsc pracy pokazał ilość 535 tys. co może być prognostykiem dzisiejszych odczytów. Lepsze dane to oczywiście argument za tym, by Fed przyśpieszył tempo zacieśniania monetarnego. Wsparciem dla EUR/USD na ten moment powinien być poziom 1,1250. 

Oznaki stabilizacji

Na krajowej walucie nadal widzimy odrabianie strat z fali wyprzedaży, która miała miejsce w listopadzie. Widać, że zmiana narracji prezesa RPP i sygnalizacja podwyżek stóp procentowych, jako odpowiedzi na wysoką inflację podziała pozytywnie. Do tego doszły również komentarze ze strony rządzących o zbyt słabej walucie. Niemniej jednak patrząc czysto technicznie krajowa waluta dotarła do ważnych poziomów oporu, więc odreagowanie jest czymś normalnym. Inwestorzy szukając wyższych zysków po prostu takich sytuacji nie marnują. Nadal jednak można mówić o wysokich poziomach choćby EUR/PLN, który jest przy poziomie 4,60. Teraz jednak, aż do posiedzenia RPP 8 grudnia, może być świadkami stabilizacji i oczekiwania co zrobi Rada. Podwyżka stóp o 75 pkt bazowych mogła by dodać animuszu krajowej walucie i byłaby szansa zejść na EUR/PLN, gdzieś w okolice 4,55.  Z drugiej strony ostatnie spadki cen ropy w połączeniu z umocnieniem złotego mogą stanowić argument dla Rady, by koszt pieniądza podnieść symbolicznie np. o 25 pkt bazowych.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Nowe realia
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Odreagowanie (nie tylko na PLN)
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Upadek PLN
Adam Fuchs