pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Pojawia się zaskakująca nadzieja

Pojawia się zaskakująca nadzieja

09 lis 2020 Autor: Krzysztof Pawlak

Informacja o szczepionce wywraca wszystko na rynkach. Rosną giełdy, ropa naftowa i umacnia się złotówka. Amerykańska firma Pfizer blisko wygrania wyścigu o Złotego Graala. Biden 46. prezydentem USA ze sporą przewagą nad Trumpem. 

Wszystkie analizy w łeb

Można wiele pisać, robić analizy, ale tak naprawdę na rynkach jedna informacja może zmienić wszystko. I tak właśnie się stało dzisiaj. Gdy rynki żyły jeszcze wyborami w USA, nagle trafiła informacja o szczepionce, którą ma firma Pfizer. 

Tym razem mocne fundamenty

W teorii nic nowego, gdyż takie newsy już nie raz pojawiały się, a potem nagle pojawiały się problemy i kolejne firmy zatrzymywały badania. Tym razem jednak może być inaczej. Pfizer poinformowała, że w 90% przypadkach szczepionka zapobiega zachorowaniu na koronawirusa. Co ważne firma prowadziła badania na aż 43 tys. uczestnikach, co jest sporym wynikiem. Na ten moment nie było też żadnych skutków ubocznych. Amerykańska firma chce przyspieszyć cały proces i wprowadzić szczepionkę do obrotu jeszcze w listopadzie. Co istotne jeszcze w tym roku miałoby się pojawić 50 mln dawek, a w kolejnym nawet 1,3 miliarda. 

Giełdy wystrzeliły

Oczywiście taka informacja zmieniła reguły gry na rynkach. Giełdy wyznaczają nowe maksima i rosną np. niemiecki DAX o ponad 5%. Rosną przede wszystkim branże najbardziej dotknięte pandemią jak hotelarstwo, czy sektor lotniczy. Spory wzrost obserwujemy też na ropie. Wyprzedawane jest złoto i srebro, to oczywiście konsekwencja mniejszej potrzeby inwestycji w bezpieczne przystanie. Pamiętajmy jednak, że szczepionka to jedynie pierwszy krok do normalności, a więc z pełnym otwarciem się na ryzyko należy uważać. Analitycy twierdzą, że zanim większość obywateli się zaszczepi minie nawet rok. 

Złoty korzysta

Oczywiście taki nagły apetyt na ryzyko przynosi też dalszy ruch spadkowy na głównych parach walutowych powiązanych ze złotym. EUR/PLN schodzi do ważnego poziomu wsparcia w okolice 4,46, CHF/PLN w szybkim tempie spada o ponad 5 groszy. Trudno wyrokować co będzie się działo w najbliższych godzinach, i czy ten ruch będzie kontynuowany. Sporo będzie zależeć od dalszych szczegółów dotyczących szczepionki czy faktycznie realne jest jej szybkie wprowadzenie. 

Biden wygrywa

Informacja o szczepionce kompletnie zepchnęła na dalszy plan to, że USA ma nowego prezydenta. W pewnym względzie niespodzianki nie ma, bo wygrał kandydat Demokratów, który niemal przez cały przedwyborczy czas prowadził w sondażach. Przeciągający się jednak przebieg wyborów był już nieco zaskakujący, a o mały włos od wygranej był Trump, który nie zamierza oczywiście odpuszczać i kwestionuje całe głosowanie szczególnie te w formie listownej. Wydaje się jednak, że nic nie wskóra, jedynie może przeciągać cały proces w czasie. Rynki czekają na pierwsze przemówienia Bidena i jego plany na najbliższe tygodnie. 


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Ujemna korelacja USD vs surowce nie działa
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

EBC nie zmienia stóp procentowych
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Inflacja w USA idzie na tapet
Dawid Górny