Stopy procentowe w górę

Wczorajsze posiedzenie FOMC nie zaskoczyło inwestorów. Tak jak się spodziewano członkowie komitetu niejako potwierdzili planowaną ścieżkę podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Informacja ta umocniła dolara co mogliśmy szczególnie zaobserwować dziś rano. Jak to już na rynkach bywa, gdy amerykańska waluta się umacnia, dostaje się walutom z koszyka państw EM.

Złoty od rana traci

Poranek nie był najlepszy dla naszej waluty. Od rana traci ona względem głównych walut. Jest to między innymi zasługa wczorajszej publikacji protokołu z posiedzenia Komitetu ds. Otwartego Rynku. Aktualnie wspólna waluta kosztuje 4,28 zł. Za dolara zapłacimy 3,69 zł. z kolei funt brytyjski wyceniany jest na 4,76 zł, a frank szwajcarski na 3,76 zł.

EBC i RPP

Najprawdopodobniej w cieniu dzisiejszego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego pozostały poranne odczyty PMI dla usług i przemysłu w Europie. Po godzinie 13:30 poznamy bowiem wskazówki co do dalszych działań Mario Draghiego. Choć analitycy są zgodni, że ponownie przeczytamy, że należy “poczekać i zobaczyć” to moment publikacji zapewne wprowadzi większą zmienność na rynki.

Również niczego nowego nie ma co się spodziewać po posiedzeniu rady Polityki Pieniężnej. Na podwyżki stóp procentowych przyjdzie nam jeszcze najprawdopodobniej długo zaczekać, gdyż jej członkowie zadowoleni są ze stanu naszej gospodarki i nie zamierzają niczego zmieniać.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Stagflacja bliżej niż nam się wydaje

22 Paź 2021

Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Risk off coraz odważniejszy

21 Paź 2021

Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Kwestia przyzwyczajenia?

20 Paź 2021

Adam Fuchs