pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Podwyżka stóp przez Fed niemal pewna ale…

Podwyżka stóp przez Fed niemal pewna ale…

13 cze 2018 Autor: Krzysztof Pawlak

Punkt dnia późnym popołudniem

Podczas środowego handlu uwaga inwestorów skupiona jest przede wszystkim na Fed. O 20 zostanie podjęta decyzja odnośnie wysokości stóp procentowych i poznamy nowe projekcje makro. Nieco później bo o 20.30 rozpocznie się konferencja prezesa Powella.

Czy będzie czwarta podwyżka w tym roku

Niemal pewne jest to, że już dzisiaj amerykański bank centralny zdecyduje się podwyższyć stopy procentowe o 25 pkt bazowych. I ten ruch jest już zdyskontowany w wycenie dolara. Kluczową kwestią pozostaje to jak członkowie widzą dalsze kroki w polityce monetarnej. Tzw “kropeczki” członków Fed powinny tę kwestię wyjaśnić. Dane z gospodarki cały czas są bardzo dobre, a do tego widoczny jest wzrost presji inflacyjnej, więc przeciwwskazań by dołożyć dodatkową podwyżkę stóp w tym roku praktycznie nie ma. Choćby wczorajsze CPI pokazały wzrost inflacji do poziomu 2,8%, przy prognozach 2,7%.

Teoretycznie wszystko na korzyść dolara

Wszystko więc wskazuje na to, że dzisiejszy dzień powinien mijac pod znakiem umacniania się dolara i zakończyć mocnym akcentem. Owszem niemal wszyscy czekają na jastrzębie posiedzenie Fed, a więc w przypadku lekkich gołębich zaskoczeń można oczekiwać dużo większej reakcji osłabiającej dolara. Tylko powodów by taki scenariusz się ziścił jest naprawdę niewiele o ile w ogóle. Przestrzeń do umocnienia dolara na pewno istnieje, choćby EUR/USD jest dość daleko od ostatnich minimów. Rentowność amerykańskich obligacji także odbiega od ostatnich szczytów.

Waluty krajów wschodzących w defensywie

Dzisiejsza decyzja jest również bardzo ważna dla aktywów rynków wschodzących. Widać, że Amerykanie znacznie lepiej radzą sobie gospodarczo niż choćby strefa euro. Wyższe stopy procentowe muszą przykuwać inwestorów, a szczególnie zderzając to z bezpieczeństwem inwestycji. W krótkim terminie raczej ucieczki kapitału z rynków wschodzących na rzecz aktywów amerykańskich nie powinniśmy zobaczyć. Szczególnie patrząc przez pryzmat notowań kontraktów terminowych na stopę procentową gdzie podwyżka stóp jest już uwzględniona. W dłuższym terminie jednak ten scenariusz powinien być bardziej widoczny, szczególnie jeśli parametry polityki pieniężnej USA i Europy będą się jeszcze bardziej rozjeżdżać. Nie ma co jednak panikować szczególnie jeśli chodzi o złotego. Inne waluty takich krajów jak Brazylia czy Turcja są o wiele bardziej zagrożone wyprzedażą.

Fed nie musi nic kombinować

Fed więc teoretycznie ma łatwe zadanie. Gospodarka daje zielone światło do systematycznej normalizacji monetarnej.  Ciężki orzech do zgryzienia za to może mieć jutro EBC. Kolejne dane makro mocno rozczarowują. Wczoraj najgorszy od dwóch lat okazał się indeks ZEW z Niemiec. Dzisiaj fatalne dane poznaliśmy na temat produkcji przemysłowej. Wynik wyniósł zaledwie 1,7% r/r przy oczekiwaniach na poziomie 2,5%. Jutrzejsze projekcje ścieżki wzrostu w kolejnych latach, które opublikuje EBC mogą być zmniejszone. Patrząc na ostatnie dane gospodarcze w Europie to absolutnie nie powinniśmy jutro poznać planów zakończenia QE.  Kolejne kwartały tego roku mogą jeszcze bardziej uwidocznić różnicę we wzroście gospodarczym i inflacji USA i Europy. Presja na spadek EUR/USD powinna być więc duża do końca roku.

Dużo się dzieje na funcie w tym tygodniu

Tydzień obfituje w dane z Wielkiej Brytanii. Dzisiaj poznaliśmy inflację CPI, która stabilizuje się na poziomie 2,4% r/r. Dane oczywiście nie powodują, że BoE powinien podwyższać stopy już na najbliższym posiedzeniu. Solidne wartości dynamiki płac nie przekreślają tego ruchu w sierpniu. Ważne głosowanie nad poprawkami do ustawy o wyjściu z UE wczoraj wygrała premier May. Jeśli do końca listopada nie uda się finalnie porozumieć z UE to negocjacje przejmie Izba Gmin dążąca do tzw miękkiego Brexitu. Kluczowy więc będzie szczyt UE w październiku wydaje się jednak, że ryzyko polityczne jest mniejsze a tym samym powinno być wsparciem dla funta.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

USD/PLN za 4 PLN, ale tylko przez chwilę
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Kurz opadł, nic się nie zmieniło
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Bitwa o NBP
Krzysztof Adamczak