pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Podsumowanie ciekawego tygodnia

Podsumowanie ciekawego tygodnia

15 gru 2017 Autor: Mateusz Wielewicki

Dolar nieco mocniejszy

    Już praktycznie za nami tydzień pełen emocji. Co prawda zostało jeszcze kilka odczytów z amerykańskiej gospodarki lecz nie powinny one diametralnie wpłynąć na notowania walut. Dla dolara szczególnie ważnym wydarzeniem było środowe posiedzenie FED. Stopa procentowa została podniesiona o 25 punktów bazowych, a przewidywana liczba podwyżek w 2018 roku pozostała niezmienna i wynosi 3. Oczywiście wszystko się może jeszcze zmienić, ponieważ przedstawiciele Rezerwy Federalnej bacznie przyglądać się będą odczytom makroekonomicznym. Jednak te wydarzenia nie pomogły dolarowi, a wręcz na chwile go osłabiły. Siły amerykańskiej walucie dodała słabość euro. Tutaj Europejski Bank Centralny nie zdecydował się wczoraj na jakiekolwiek zmiany kosztu pieniądza, a podwyższenie oczekiwań inflacyjnych i wzrostu PKB najwyraźniej nie spodobała się inwestorom. Koniec końców na głównej parze walutowej obserwujemy poziomy nieco poniżej 1,18. 

Na funcie też się działo

    Najpierw poznaliśmy nie do końca dobre dane z rynku pracy w Wielkiej Brytanii, co nie do końca mogło wesprzeć brytyjską walutę. Wczorajsze wydarzenia związane decyzją Banku Anglii o pozostawienie stopy procentowej na niezmienionym poziomie wynoszącym 0,5%, także za bardzo nie pomogło funtowi. Nawet bardzo dobre wyniki sprzedaży detalicznej niewiele wniosły. Notowaniami funta zdają się teraz bardziej sterować plotki i fakty związane z warunkami wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej aniżeli dane makroekonomiczne

Złotówka znowu w dół

    W oczekiwaniu na rozstrzygnięcia Banków Centralnych i reakcje szerokich rynków inwestorzy ulokowali swój kapitał w bezpieczniejsze aktywa, co spowodowało nieznaczny spadek wartości złotówki. Aktualnie ta nadrabia straty do głównych walut. Dolar kosztuje aktualnie 3,57 zł, euro kupimy po 4,21 zł. Wunt wyceniany jest na 4,78 zł, a cena ranka wynosi 3,61 zł.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

EUR/USD znów zatrzymany przy 1,08 USD
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Wzrok skierowany dzisiaj za ocean
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Cięcie stóp w USA dopiero po wyborach?
Krzysztof Pawlak