pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Pod znakiem głosowania

Pod znakiem głosowania

15 sty 2019 Autor: Mateusz Wielewicki

Inflacja w Polsce

    Przed południem poznaliśmy odczyt inflacyjne w naszej gospodarce. Dynamika inflacji konsumenckiej nie zaskoczyła. Rok do roku wynosi przewidywane 1,1%. Dane te nie wpłynęły na notowania złotówki. Nasza waluta od rana traci w stosunku do euro oraz dolara. Wspólna waluta wyceniana jest na 4,29 zł, a dolar amerykański podrożał do 3,75 zł.

Kolejna rocznica

    Dziś mija już czwarta rocznica dnia, który zostanie zapamiętany na długo nie tylko przez inwestorów. 15.01 2015 roku Szwajcarski Bank Narodowy przestał bronić kursu franka szwajcarskiego w stosunku do euro. Uwolnienia kursu nie spodziewał się praktycznie nikt, a na rynkach nastała chwilowa panika. Cena franka poszybowała natychmiastowo w górę.  Jak to bywa na rynkach finansowych gdy jedni zyskali ogromne pieniądze na tej informacji, drudzy popadli w finansowe tarapaty. Nagły wzrost wartości franka odbił się również na “zwykłych” ludziach, niekoniecznie związanych na co dzień z rynkami finansowymi. Mowa tutaj oczywiście o tzw. “frankowiczach”, których raty kredytów wzrosły o kilkanaście procent. Aktualnie na 4 lata po tym głośnym wydarzeniu frank szwajcarski wyceniany jest na 3,81 zł.

W cieniu głosowania

    Wszystkie dzisiejsze odczyty makroekonomiczne pozostają w cieniu wieczornego głosowania w Wielkiej Brytanii. W Izbie Gmin odbędzie się głosowanie nad wynegocjowanym przez Theresę May porozumieniem w sprawie warunków wyjścia z Unii Europejskiej. Niepewnośc zwiazana z wynikami z całą pewnością wprowadzi dodatkową zmienność na parach powiązanych z funtem. Najmniej prawdopodobnym scenariuszem, według analityków,  wydaje się przegłosowanie aktualnych warunków porozumienia, a to najprawdopodobniej jeszcze bardziej osłabi brytyjska walutę. W przypadku wieczornej porażki możliwych będzie kilka dróg. Będzie to między innymi doprowadzenie do tzw. twardego brexitu, opóźnienie momentu wyjścia ze struktur Wspólnoty bądź też rozpisanie ponownego referendum. Aktualnie, oczekując na wieczorne posiedzenie funt nieco zyskuje, a jego cena oscyluje w okolicy poziomu 4,82 zł.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Dwa bieguny inflacji
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

EUR/USD znów zatrzymany przy 1,08 USD
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Wzrok skierowany dzisiaj za ocean
Krzysztof Pawlak