pl

Początek roku

02 sty 2018 Autor: Mateusz Wielewicki

PMI na początek

    Pierwszy dzień działania handlu w nowym roku przebiegać będzie pod dyktando odczytów indeksów PMI dla przemysłu. Od rana napływają do nas publikacje tego wskaźnika z państw europejskich. Wszystkie z nich przekraczają granicę 50 punktów, jednakże nie wszystkie sprostały oczekiwaniom analityków. Nie mniej jednak najważniejszy zbiorczy odczyt dla Strefy Euro był zgodny z oczekiwaniami. Indeks PMI dla przemysłu w Strefie Euro wynosi 60,6 pkt. W godzinach popołudniowych zza oceanu dotrą publikacje ze Stanów Zjednoczonych oraz z Kanady.

Tymczasem na złotym

    Nasza waluta może pochwalić się bardzo dobrym początkiem roku. Zyskuje bowiem w stosunku do wszystkich głównych walut. Aktualnie frank szwajcarski wyceniany jest na 3,55 zł. Za funta brytyjskiego zapłacimy 4,67 zł. Euro potaniało do 4,16 zł, a dolar kosztuje 3,45 zł.

Ciekawa dalsza część tygodnia

    Pierwszy tydzień stycznia może okazać się niezwykle ważny dla notowań dolara amerykańskiego. W czwartek bowiem poznamy raport ADP, który przygotuje nas na piątkowe odczyty z rynku pracy w Stanach Zjednoczonych. Będzie on istotny nie tylko z punktu widzenia inwestorów ale także samego FED i planowanych podwyżek stóp procentowych w USA. Tym razem jednak  główna uwaga zostanie skierowana nie na zmianę zatrudnienia w sektorze pozarolniczym, ale na dynamikę płac. Lepsze dane od prognoz z całą pewnością wesprą stale słabnącego dolara. Z kolei odczyty gorsze lub nawet zgodne z przewidywaniami mogą jeszcze bardziej osłabić amerykańska walutę.

    Dodatkowo pod koniec tygodnia poznamy dane z rynku pracy w Kanadzie oraz inflację konsumencką w Strefie Euro.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Odbicie na EUR/USD zatrzymane
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Niepewność nadal pozostaje
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Wspólna waluta pod presją
Krzysztof Pawlak