Początek roku

02 sty 2018 Autor: Mateusz Wielewicki

PMI na początek

Pierwszy dzień działania handlu w nowym roku przebiegać będzie pod dyktando odczytów indeksów PMI dla przemysłu. Od rana napływają do nas publikacje tego wskaźnika z państw europejskich. Wszystkie z nich przekraczają granicę 50 punktów, jednakże nie wszystkie sprostały oczekiwaniom analityków. Nie mniej jednak najważniejszy zbiorczy odczyt dla Strefy Euro był zgodny z oczekiwaniami. Indeks PMI dla przemysłu w Strefie Euro wynosi 60,6 pkt. W godzinach popołudniowych zza oceanu dotrą publikacje ze Stanów Zjednoczonych oraz z Kanady.

Tymczasem na złotym

Nasza waluta może pochwalić się bardzo dobrym początkiem roku. Zyskuje bowiem w stosunku do wszystkich głównych walut. Aktualnie frank szwajcarski wyceniany jest na 3,55 zł. Za funta brytyjskiego zapłacimy 4,67 zł. Euro potaniało do 4,16 zł, a dolar kosztuje 3,45 zł.

Ciekawa dalsza część tygodnia

Pierwszy tydzień stycznia może okazać się niezwykle ważny dla notowań dolara amerykańskiego. W czwartek bowiem poznamy raport ADP, który przygotuje nas na piątkowe odczyty z rynku pracy w Stanach Zjednoczonych. Będzie on istotny nie tylko z punktu widzenia inwestorów ale także samego FED i planowanych podwyżek stóp procentowych w USA. Tym razem jednak  główna uwaga zostanie skierowana nie na zmianę zatrudnienia w sektorze pozarolniczym, ale na dynamikę płac. Lepsze dane od prognoz z całą pewnością wesprą stale słabnącego dolara. Z kolei odczyty gorsze lub nawet zgodne z przewidywaniami mogą jeszcze bardziej osłabić amerykańska walutę.

Dodatkowo pod koniec tygodnia poznamy dane z rynku pracy w Kanadzie oraz inflację konsumencką w Strefie Euro.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Inflacyjny szczyt coraz wyżej

30 wrz 2022

Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Powrót “oznak życia” na GBP

29 wrz 2022

Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Taka akcja, żebyś dał piątaka

28 wrz 2022

Krzysztof Adamczak