pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Początek miesiąca z odczytami PMI

Początek miesiąca z odczytami PMI

01 cze 2016 Autor: Mateusz Wielewicki

    Pierwszy czerwca zdominowany przez światowe odczyty PMI. Dzień urozmaicą publikacje z USA.

    Dzisiejsza karta w kalendarzu makroekonomicznym wygląda monotematycznie. Pierwsze informacje napłynęły do nas już w nocy. Indeks PMI dla przemysłu w Chinach według CFLP o 0,1 pkt przekroczył granicę 50 pkt. Jednakże późniejsza publikacja tego samego wskaźnika dokonana przez Markit Economics pokazała, iż chiński indeks PMI dla przemysłu wynosi zaledwie 49,2 pkt. Co prawda japoński odczyt okazał się lepszy niż prognozy analityków, ale nadal znajduje się poniżej poziomu 50 pkt. Dzisiejsze sesje giełdowe zakończyły się spadkami głównych indeksów w Chinach i Japonii, a japońska waluta ponownie zaczęła się umacniać względem dolara.

    O godzinie 9:00 jako pierwszy w Europie został podany wynik indeksu PMI dla przemysłu dla Polski. Wynik 52,1 pkt był o 0,6 wyższy niż oczekiwania rynkowe. W efekcie tego polski złoty zaczął się chwilowo umacniać. Najlepszym wynikiem w Europie może pochwalić się Szwajcaria. Tamtejszy indeks wyniósł 55,8 pkt i był prawie o 2 pkt lepszy od prognoz. Z kolei najsłabiej wypadł wynik we Francji. PMI dla przemysłu wyniósł tam zaledwie 48,4 pkt i był jedynym europejskim wynikiem poniżej poziomu 50. Łączny indeks dla PMI dla Strefy Euro był spójny z przewidywaniami rynków i wyniósł 51,5 pkt.

    Popołudniu poznamy już trochę bardziej zróżnicowane dane, które napłyną do nas ze Stanów Zjednoczonych. Poza indeksem PMI dla przemysłu poznamy drugi odczyt dla przemysłu – ISM, a także opublikowana zostanie tzw. Beżowa Księga oraz tygodniowa zmiana zapasów paliw.

    Polski złoty traci dziś do euro 1 grosz i powoli zbliża się ponownie do poziomu 4,40 zł. Tyle samo podrożał też frank szwajcarski, a cena jego zakupu wynosi 3,97 zł. Koszt dolara pozostaje niezmienny i wynosi 3,93 zł. Funt brytyjski jest obecnie 3 grosze tańszy niż podczas wczorajszego zamknięcia. Za brytyjską walutę należy zapłacić 5,67 zł.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Wciśnięta pauza
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Szlachetne gwiazdy
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Higher for longer?
Krzysztof Adamczak