pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Początek miesiąca z odczytami PMI

Początek miesiąca z odczytami PMI

01 sie 2016 Autor: Mateusz Wielewicki

    Pierwszy sierpnia w kalendarzu makroekonomicznym przebiega pod znakiem publikacji wyników PMI dla przemysłu.

    Jako pierwszy dotarł do nas rezultat tego wskaźnika z Australii, który okazał się znacznie wyższy on poprzedniego odczytu. Kolejna publikacja dotyczyła azjatyckich gospodarek. W Chinach wartość tego indeksu okazała się o niecałe 2 punkty wyższa od oczekiwań analityków. Również pozytywnie zaskoczył odczyt PMI dla przemysłu Japonii. W reakcji m.in. na te dane główny japoński indeks giełdowy, Nikkei 225, zyskał 0,40%. Z kolei chiński Shanghai Composite zakończył dzień z 0,87% stratą.

    Odczyty w większości państw europejskich zawiodły oczekiwania analityków. Indeks PMI dla przemysłu w Hiszpanii, Czechach, we Francji oraz we Włoszech znalazł się poniżej prognoz rynkowych. Gorzej od przewidywań wypadł również odczyt dla polski. Indeks ten osiągnął 50,3 pkt wobec 51,6 pkt. Dla Polski został również podany wskaźnik rynku pracy według BIEC, który wyniósł 77 pkt. Jedynym państwem, dla którego odczyt pozytywnie zaskoczył analityków były Niemcy. Całościowy wynik dla Strefy Euro wyniósł 52 pkt, czyli niewiele powyżej przewidywanej wartości. Jednakże te odczyty nie wpłynęły znacząco na notowania euro.

    Publikacja indeksu PMI dla przemysłu nie pomogła również brytyjskiej walucie. Słaby odczyt spowodował kontynuację osłabiania się funta, którego aktualna cena wynosi 5,14 zł.

    W godzinach popołudniowych przedstawione zostaną wyniki indeksów ISM oraz PMI dla przemysłu w Sanach Zjednoczonych.

    Pierwszego sierpnia polska waluta straciła na wartości do franka szwajcarskiego. Jego aktualna cena wynosi 4,02 zł.  Cena euro oraz dolara pozostaje na niezmienionym poziomie od poprzedniego zamknięcia. Za euro zapłacimy dzisiaj 4,35 zł, a za dolara 3,89 zł.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Cięcie stóp w USA dopiero po wyborach?
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Wykresy xxxPLN – nuda czy emocje?
Dawid Górny

Komentarz walutowy

PLN ma mocne argumenty
Krzysztof Pawlak