pl
Strona główna > Komentarze walutowe > PMI w Strefie Euro zgodne z oczekiwaniami. Na złotówce nieco stabilniej.

PMI w Strefie Euro zgodne z oczekiwaniami. Na złotówce nieco stabilniej.

03 paź 2016 Autor: Mateusz Wielewicki

    Poniedziałek zdominowany przez odczyty PMI.

    Początek nowego miesiąca stoi pod znakiem odczytów PMI dla przemysłu. Już w nocy poznaliśmy dane dotyczące tego wskaźnika dla Japonii. Wynik tego indeksu powstającego przy pomocy Markit Economics ponownie wyniósł ponad 50 punktów, a zarazem był lepszy od oczekiwań. Dane te nie wpłynęły jednak na wycenę jena w stosunku do dolara.

    Optymistycznie napawać mogą wyniki indeksu PMI dla przemysłu państw europejskich. Praktycznie w każdym kraju odnotowano wyniki powyżej prognoz analityków, a jedynym krajem, który pozostaje poniżej granicznego poziomu 50 punków pozostaje Francja. Największa gospodarka Europy, Niemcy, z wynikiem 54,3 pkt. uplasowała się na drugim miejscu tuż po Wielkiej Brytanii, której indeks PMI osiągnął rezultat na zaskakującym poziomie 55,4 pkt. Dobrze wypadł również odczyt dla całej strefy euro – 52,6 pkt. Jednaki po tej publikacji nie było widać większych ruchów na rynkach. Kurs głównej pary walutowej nadal waha się w okolicy poziomu 1,12. Wydaje się również, że popołudniowa publikacja indeksów PMI oraz ISM dla przemysłu w Stanach Zjednoczonych, nie wpłynie na notowania EUR/USD.

    Stabilna pozycja polskiej waluty

    W dniu dzisiejszym sytuacja naszej waluty wygląda stabilnie. Niewątpliwie jest to po części zasługa dobrego odczytu indeksu PMI dla przemysłu. W naszym kraju wyniósł on 52,2 pkt wobec prognoz na poziomie 52 pkt. Funt brytyjski potaniał dziś o 3 grosze i kosztuje 4,91 zł. Z kolei cena pozostałych głównych walut nie uległa znacznym zmianom. Cena szwajcarskiej waluty wynosi 3,93 zł, dolara 3,82 zł, a za jedno euro zapłacimy 4,29 zł.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Niepewny dolar
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Euro odpiera atak jastrzębiego FEDu
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Złoty kapituluje?
Krzysztof Adamczak