PMI w Strefie Euro zgodne z oczekiwaniami. Na złotówce nieco stabilniej.

03 paź 2016 Autor: Mateusz Wielewicki

Poniedziałek zdominowany przez odczyty PMI.

Początek nowego miesiąca stoi pod znakiem odczytów PMI dla przemysłu. Już w nocy poznaliśmy dane dotyczące tego wskaźnika dla Japonii. Wynik tego indeksu powstającego przy pomocy Markit Economics ponownie wyniósł ponad 50 punktów, a zarazem był lepszy od oczekiwań. Dane te nie wpłynęły jednak na wycenę jena w stosunku do dolara.

Optymistycznie napawać mogą wyniki indeksu PMI dla przemysłu państw europejskich. Praktycznie w każdym kraju odnotowano wyniki powyżej prognoz analityków, a jedynym krajem, który pozostaje poniżej granicznego poziomu 50 punków pozostaje Francja. Największa gospodarka Europy, Niemcy, z wynikiem 54,3 pkt. uplasowała się na drugim miejscu tuż po Wielkiej Brytanii, której indeks PMI osiągnął rezultat na zaskakującym poziomie 55,4 pkt. Dobrze wypadł również odczyt dla całej strefy euro – 52,6 pkt. Jednaki po tej publikacji nie było widać większych ruchów na rynkach. Kurs głównej pary walutowej nadal waha się w okolicy poziomu 1,12. Wydaje się również, że popołudniowa publikacja indeksów PMI oraz ISM dla przemysłu w Stanach Zjednoczonych, nie wpłynie na notowania EUR/USD.

Stabilna pozycja polskiej waluty

W dniu dzisiejszym sytuacja naszej waluty wygląda stabilnie. Niewątpliwie jest to po części zasługa dobrego odczytu indeksu PMI dla przemysłu. W naszym kraju wyniósł on 52,2 pkt wobec prognoz na poziomie 52 pkt. Funt brytyjski potaniał dziś o 3 grosze i kosztuje 4,91 zł. Z kolei cena pozostałych głównych walut nie uległa znacznym zmianom. Cena szwajcarskiej waluty wynosi 3,93 zł, dolara 3,82 zł, a za jedno euro zapłacimy 4,29 zł.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Złoty na hamulcu

01 gru 2022

Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

To jeszcze nie koniec

30 lis 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Sztuka słuchania

29 lis 2022

Krzysztof Adamczak