PMI dla Europy. NFP w Stanach.

03 lut 2017 Autor: Krzysztof Adamczak

Indeks PMI dla usług, dane z rynku pracy w USA, dobry tydzień złotego.

Optymizm w strefie euro.

Dzisiaj opublikowane zostały finalne odczyty indeksu PMI dla usług. We wszystkich gospodarkach wyniosły one powyżej 50 pkt, co jest granicą między wzrostem a spadkiem aktywności. Wynik dla całej strefy euro wyniósł 53,7 pkt i był o 0,1 wyższy od oczekiwań. Lepsze od przewidywań okazały się dane z Niemiec i Francji. Rozczarował z kolei odczyt z Wielkiej Brytanii. Warto również zwrócić uwagę na słaby odczyt dotyczący sprzedaży detalicznej w strefie euro. Opublikowany dziś wynik za grudzień wskazał na miesięczny spadek o 0,3%. W skali roku wzrost wyniósł zaledwie 1,1% przy prognozach na poziomie 1,8%.

Oczekiwanie na NFP.

Bezsprzecznie najważniejszymi odczytami dzisiejszego dnia, a być może i całego tygodnia, są dane z amerykańskiego rynku pracy. Oczekiwania są wyższe niż grudniowe wyniki. Rynek z jednej strony ma wygórowane oczekiwania, z drugiej jednak wczorajszy raport ADP wskazuje, że dzisiejsze wyniki mogą być jeszcze wyższe. Bardzo dobre dane mogą jeszcze rozbudzić nadzieję na marcową podwyżkę stóp procentowych. Ta wyraźnie się oddaliła w środę, ze względu na mało jastrzębi komunikat po posiedzeniu FOMC. Przy okazji dzisiejszy odczyt może być pretekstem do umocnienia dolara.

Dobra passa złotego.

Dzisiaj złotówka kontynuuje ruch aprecjacyjny, który trwa od początku roku. Euro dziś przebiło poziom 4,30 zł, co oznacza, że od szczytu potaniało już o 20 groszy. Ostatni raz tak nisko kurs EURPLN był na początku listopada. Podobnie wygląda sytuacja z dolarem. Obecnie kurs USDPLN zmaga się z psychologicznym poziomem 4,00 zł. Tylko nieznacznie droższy jest frank i on również kieruje się w stronę tego okrągłego poziomu. Z kolei poziom 5,00 zł jest właśnie testowany na funcie.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Mocny początek czerwca w wykonaniu złotego

05 cze 2023

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Złoty odrabia straty

02 cze 2023

Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Słabe prognozy dla europejskiego przemysłu

01 cze 2023

Dawid Górny