PLN wykorzystuje umocnienie EUR

24 maja 2022 Autor: Dawid Górny

Podczas trwającego Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos możemy usłyszeć bardzo optymistyczne wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego odnośnie polskiej gospodarki. W tym czasie euro nie wciska hamulca i kontynuuje poniedziałkowy rajd względem dolara. Na tym wszystkim korzysta polski złoty, który dziś się umacnia się w stosunku do wszystkich głównych walut.

Co się wydarzyło w Davos

Wtorkowe gloryfikowanie sytuacji gospodarczej Polski przez Mateusza Morawieckiego podczas wtorkowego Światowego Forum Ekonomicznego w Davos mogło zaskakiwać. Premier ogłaszał swoje mocne przekonanie co do faktu, że Polska rośnie w siłę, a Polacy nie powinni obawiać się złej sytuacji na świecie. Poinformował również, że mimo iż w Davos usłyszeć można o globalnym kryzysie, czy trwającej wojnie, to wcale nie mówi się o recesji w Polsce. Nie mówi się, bo póki co recesji w Polsce (jeszcze?) nie ma. Dodatkowo szef rządu zapewniał, że ta nie nadejdzie w ciągu najbliższych dwóch lat. Swoją tezę popiera wieloma argumentami. Wskazał, że budżet państwa w kwietniu zanotował kilku miliardową nadwyżkę. Zwrócił również uwagę na chęć inwestycji w zaawansowane technologie, czy wypracowaniu modelu przyciągania inwestorów do naszego kraju. Są to oczywiście słowa, które dla przeciętnego odbiorcy stawiają polską gospodarkę w pozytywnym świetle. Jednak analitycy mają nadzieję, że premier nie uważa, że aktualnie w Polsce żadnego problemu nie ma oraz ma świadomość, że niektóre z jego słów są dość mocno naciągane.

Euro w ofensywie, czy dolar w defensywie?

Dziś na głównej parze walutowej świata widzimy kontynuację wczorajszego umocnienia się euro względem amerykańskiego dolara. Po osiągnięciu poziomu 1,07 $ na EUR/USD, który ostatnio widziany był pod koniec kwietnia tego roku (a jeszcze wcześniej podczas covidowego krachu w lutym 2022) euro nie zwolniło i wyglądało jakby miało chrapkę na więcej. Po odbiciu od poziomu około 1.0735 nastąpiło lokalne odreagowanie. Do tego czasu poruszamy się w kanale pomiędzy 1,07 a 1,0735 z tendencją spadkową. Wpływ na aktualną sytuację mają z pewnością ostatnie wypowiedzi Christine Lagarde. Przerywając gołębie poczynania, zasugerowała planowane zakończenie luzowania ilościowego oraz odejście od ujemnych stóp procentowych w strefie euro jeszcze w tym roku, jednak nie od razu. Fakt, że sama informacja o planach walki z inflacją w eurozonie dość mocno wpłynęła na główną parę walutową świata, może sugerować, że wielu inwestorów długo czekało na ten moment. Pytanie brzmi, czy realizacja złożonych obietnic jest już wliczona w cenę, czy to dopiero początek zmian trendu na EUR/USD? Czas pokaże. Dolarowi z pewnością nie pomagają teorie sugerujące, że FED może zechcieć zmniejszyć skalę planowanych podwyżek stóp procentowych.

Słabszy funt

Zbiorcze odczyty indeksów PMI są dzisiaj w większości niższe od prognozowanych. Z taką publikacją mamy również do czynienia w przypadku Wielkiej Brytanii. Przypomnijmy, że indeks PMI mówi nam, jak może kształtować się gospodarka w najbliższym czasie. Poziom 50 punktów jest neutralny, wynik powyżej oznacza wzrost aktywności ekonomicznej i odwrotnie. Dziś w Wielkiej Brytanii zarówno odczyt PMI dla przemysłu, jak i usług jest niższy od oczekiwań i wynosi odpowiednio 54,6 (prognoza 55,2) i 51,8 (prognoza 57,4). Te informacje wyraźnie wpłynęły na kurs GBP/USD, który po godzinie 10 obniżył się o ponad 1 pens do poziomu 1,2470 $. Po porannych spadkach GBP próbował się odbić, jednak ogłoszona w południe sprzedaż detaliczna, pozostająca nadal na ujemnym poziomie, cofnęła funta w dół. Po godzinie 14 kurs GBP/USD to ok. 1,2585 $, a kurs GBP/PLN wynosi 5,3615 PLN.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Czy RPP podtrzyma etap pauzy?

07 gru 2022

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Wzrost stóp procentowych!?

06 gru 2022

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Rozpędzone euro

05 gru 2022

Dawid Górny