pl
Strona główna > Komentarze walutowe > PKB w USA gorsze od oczekiwań

PKB w USA gorsze od oczekiwań

29 kwi 2015 Autor: Marcin Rogalski

Dzisiejszy dzień na rynku walutowym zdominowany jest przez informacje ze Stanów Zjednoczonych. Brak istotnych krajowych publikacji makroekonomicznych powoduje, że złoty pozostaje pod wpływem globalnych nastrojów. Euro w wycenie do złotego nadal krąży wokół psychologicznej bariery 4 zł. Przed chwilą poznaliśmy wstępne dane o PKB w USA za I kwartał, które osłabiły amerykańską walutę.

Wstępny szacunek PKB Stanów Zjednoczonych za I kwartał wyniósł 0,2% w ujęciu zannualizowanym. Oczekiwano odczytu na poziomie 1%, a więc i tak już znacznie niższego od poprzedniego odczytu (2,2%). Deflator PKB, czyli wskaźnik pokazujący, jaka część zmiany wskaźnika PKB wynika ze zmienności cen, wyniósł -0,1% w ujęciu kwartalnym, oczekiwano 0,4%. Główna para walutowa w reakcji na te dane obrała kierunek na północ, przebijając z impetem poziom 1,10 USD.

Również w wycenie do złotego, dolar amerykański od kilkunastu dni coraz mocniej traci na wartości. W połowie marca USD/PLN wyceniany był w okolicy 3,96 zł, natomiast dzisiaj jest to poziom 3,64 zł. Inwestorzy czekają na wieczorny komunikat Fed. Konsensus rynkowy zakłada pozostawienie stóp na niezmienionym poziomie. Oczekiwania co do samego komunikatu też są raczej neutralne. Wszystko wskazuje na to, że FOMC podejdzie bardzo zachowawczo i powstrzyma się od stanowczych stwierdzeń.

Po wczorajszym słabszym odczycie wskaźnika Conference Board i dzisiejszym odczycie PKB, sytuacja w USA wśród wielu może budzić niepokój. Warto zachować spokój i cierpliwie obserwować sytuację, czekając na kolejne dane makro. Brak takowych może realnie odsunąć podwyżkę stóp procentowych w USA na końcówkę tego roku, na co wskazywałoby aktualne zachowanie amerykańskiej waluty na rynku.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Dwa bieguny inflacji
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

EUR/USD znów zatrzymany przy 1,08 USD
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Wzrok skierowany dzisiaj za ocean
Krzysztof Pawlak