PKB z USA wskazówką dla rynków

30 maja 2019

Znów handel w okrojonym składzie

Dzisiejszy dzień przebiega w spokojnym tonie. Podczas czwartkowej sesji nie ma graczy z Niemiec i Francji gdzie obchodzone jest święto. Powinno skutkować to dość niską zmiennością głównych par walutowych aż do pojawienia się graczy z USA.

Uspokojenie po wczorajszym kiepskim dniu

Taki niehandlowy dzień na europejskim rynku jest nawet wskazany i ratunkiem na opanowanie emocji po wczorajszych lekkich oznakach paniki. Główne parkiety traciły ponad 1,5% a w centrum uwagi znów były waluty uznawane za bezpieczne jak choćby frank szwajcarski. Była to konsekwencja plotek dotyczących kwestii wojny handlowej między USA a Chinami. Chińskie władze ponoć były skore wytoczyć najcięższe działa by odpowiedzieć Stanom na wcześniejsze zagrywki choćby z Huawei.

Chiny nadal kalkulują

Dzisiaj wcześnie rano pojawiły się jednak informacje ze źródeł rządowych Państwa Środka dementujące te informacje. Minister spraw zagranicznych Chin jasno stwierdził, że nie chce wytaczać wielkich dział w odwecie. Wystosował też zalecenie do mediów szczególnie tych pro-rządowych  by nie podkręcały konfliktu z USA.

Tylko nie wybory

W temacie Włoch, który niejako wstrzymał umocnienie euro po wyborach w UE wiemy tyle, że KE wysłała wczoraj list do Rzymu z informacją, że planuje nałożyć karę w ramach procedury nadmiernego deficytu. Zapewne jednak włoskie władze zbytnio tym się nie przejmą a to dlatego, że mają problemy wewnątrz koalicji. Niewykluczone, że we wrześniu znów w Italii odbędą się nowe wybory. Wicepremier Salvini stwierdził, że byłoby to bezsensowne rozwiązanie ale jednak różnica zdań między Ligą a Ruchem Pięciu Gwiazd może być zbyt duża by wypracować wspólne stanowisko. Jeśli scenariusz z nowymi wyborami się ziści może to być duży argument za wyprzedażą euro gdyż wiemy jak w tym kraju trudno skonstruować rząd.

Wydarzeniem dnia PKB z USA

Dzisiejszy dzień nie powinien być senny do końca. O 14.30 poznamy odczyt PKB z USA za i kwartał. To druga publikacja i scenariusz zakłada rewizję w dół o symboliczne 0,1% od pierwotnej wartości 3,2%. Wyższa rewizja w dół może znów zaniepokoić rynki i przyczynić się do większej awersji do ryzyka w obawie o ogólnoświatowy wzrost gospodarczy. Z kolei wyższy wynik oddaleni perspektywę obniżki stóp w USA w tym roku i umocni dolara. Obecnie analitycy wyceniają jedno cięcie o 25 pkt bazowych.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Robi się nerwowo

25 Sty 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Odwrót pod rosyjską banderą

24 Sty 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Ryzyka wygrywają, ale PLN dzielnie walczy

21 Sty 2022

Adam Fuchs