PKB przesądzi o podwyżkach? Hiszpania liderem Europy.

28 paź 2016 Autor: Krzysztof Adamczak

Kalendarz napchany odczytami: PKB we Francji, Hiszpanii i USA.

Francja.

Dzisiaj poznaliśmy sporo odczytów dotyczących francuskiej gospodarki. Najważniejszym z nich to oczywiście wzrost PKB. Delikatnie rozczarował rynki, jednak widać wyraźną poprawę w stosunku do poprzedniego rezultatu. Wstępne dane pokazują, że gospodarka rozwija się w tempie 0,2% na kwartał, przy oczekiwaniach na poziomie 0,3%. W drugim kwartale PKB zmniejszyło się o 0,1%, więc dzisiejszy odczyt nie jest jednoznaczny. Podobnie wyglądają odczyty dotyczące inflacji. We Francji ceny dla konsumentów rosną w tempie 0,4%, nieznacznie poniżej oczekiwań, zaś dla producentów cały czas znajdują się poniżej zera. Wynik -1,7% jest i tak lepszy od poprzedniego odczytu, gdy ceny spadały o 2%.

Hiszpania.

Hiszpanie cały czas borykają się ze swoimi problemami. Zwłaszcza jeśli chodzi o bezrobocie. Patrząc jednak na wzrost PKB, pozostają najdynamiczniej rozwijającą się gospodarką Europy. Od dwóch lat, każdy kwartalny wzrost nie schodzi poniżej poziomu 0,7%. Tyle też wyniósł dzisiejszy odczyt. Iberyjska gospodarka powoli wychodzi z kryzysu spowodowanego przez bańkę spekulacyjną na rynku nieruchomości. Od początku 2014 roku Hiszpańska gospodarka urosła o blisko 9% a bezrobocie spadło z 27% do niecałych 19%.

USA.

Crème de la crème obecnego tygodnia to bez wątpienia odczyt dotyczący wzrostu PKB w Stanach Zjednoczonych. Rynek oczekiwał, że w końcu PKB zacznie rosnąć na miarę pozostałych wskaźników makroekonomicznych. Analitycy zakładali wynik na poziomie 2,5%, gdzie poprzedni odczyt wyniósł zaledwie 1,4%. Rzeczywistość okazała się jeszcze lepsza i wzrost PKB wyniósł 2,9%. Tak dobry wynik zamyka temat grudniowej podwyżki. Teraz prawdopodobnie rynek zacznie grać pod proponowaną liczbę podwyżek w przyszłym roku. Do tej pory mówiono o jednej do dwóch. Dzisiejszy odczyt na pewno pomoże FEDowym jastrzębiom.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Czy usłyszymy zapowiedź obniżki stóp?

07 cze 2023

Dawid Górny

Komentarz walutowy

RPP nie zmienia wysokości stóp procentowych

06 cze 2023

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Mocny początek czerwca w wykonaniu złotego

05 cze 2023

Dawid Górny