Środa dużo ciekawsza

Środowe przedpołudnie zapowiadało się całkiem ciekawie. Tuż po godzinie 10:00 opublikowany został indeks instytutu Ifo w Niemczech. Jego wynik okazał się nieco lepszy od oczekiwań. Jednak, biorąc pod uwagę nadchodzące wydarzenia, odczyt ten nie był w stanie ruszyć rynków. Ciekawiej jednak zrobiło się kilka minut później kiedy to ogłoszona została dynamika Produktu krajowego w Wielkiej Brytanii. Ku zaskoczeniu wyniosła ona w III kwartale 1,5% w ujęciu rocznym. Dało to wynik lepszy od prognoz. Jako, że był to jeden z ostatnio nielicznych dobrych sygnałów z Wysp notowania funta poszły w górę. Spore umocnienie zaraz po odczycie można było zauważyć na parze GBPUSD. Brytyjska waluta umocniła się w krótkim czasie o prawie 100 pipsów.

Popołudnie również z emocjami

W godzinach popołudniowych czeka nas szereg publikacji za oceanem. Najpierw poznamy dynamikę zamówień na dobra, a także liczbę sprzedanych nowych domów w Stanach Zjednoczonych. Nieco później poznamy decyzję Banku Kanady w sprawie stóp procentowych oraz raport na temat prowadzonej przez ten organ polityki monetarnej. Analitycy są zgodni, że nie powinniśmy być świadkami jakichkolwiek zmian i stopa procentowa w Kanadzie pozostanie na poziomie 1%. Nie mniej jednak należy bacznie obserwować notowania par walutowych powiązanych z dolarem kanadyjskim.

W oczekiwaniu na EBC

Rynki powoli przygotowują się na jutrzejszą konferencję prezesa EBC Mario Draghiego, a także na decyzję w sprawie sóp procentowych. Dodatkowo inwestorzy spodziewają się konkretnych deklaracji co do czasu trwania i sposobu wygaszania programu QE. Z całą pewnością jutro w okolicy tych wydarzeń będziemy świadkami sporej zmienności na parach walutowych powiązanych ze wspólną walutą.

Złoty znów odrabia

Tymczasem nasza waluta wykorzystuje rynkową sytuację i po wczorajszej niewielkiej korekcie ponownie zyskuje do głównych walut, poza oczywiście dziś silnym funtem. Do funta złotówka straciła dziś nieco ponad 1 grosza i wyceniany jest on na 4,74 zł. Frank szwajcarski kosztuje aktualnie 3,62 zł. Za euro zapłacimy 4,23 zł, a za dolara 3,59 zł.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Ryzyka wygrywają, ale PLN dzielnie walczy

21 Sty 2022

Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Taryfikator inwazji

20 Sty 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Rynek już wie

19 Sty 2022

Krzysztof Adamczak