pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Piątkowe dane osłabiły dolara

Piątkowe dane osłabiły dolara

05 paź 2015 Autor: Michał Iskat

Początek tygodnia upływa na rynkach finansowych pod znakiem kolejnej fali spekulacji na temat terminu ewentualnych podwyżek stóp procentowych w USA. Zaprezentowane w piątek przez Departament Pracy dane dotyczące sytuacji na tamtejszym rynku pracy okazały się być wielkim rozczarowaniem. W obliczu gorszych od oczekiwań danych z najważniejszego z punktu widzenia FED fragmentu gospodarki (rynek pracy) rozgorzały spekulacje o możliwości kolejnego oddalenia procesu podwyższania stóp procentowych w USA. Terminem który coraz częściej zaczyna się przewijać w wypowiedziach analityków jest końcówka pierwszego kwartału przyszłego roku.

Piątkowa publikacja danych oraz nowa runda spekulacji o postawie FOMC w obliczu gorszych danych ma wymierne przełożenie na amerykańską walutę. Od piątku dolar traci na wartości. Główna para walutowa (EURUSD) kwotowana jest na poziomie 1,12430. Słabość dolara zauważalna jest również w odniesieniu do rodzimej waluty. USDPLN od piątkowych maksimów stracił już 4 grosze i jest handlowany w chwili pisania komentarza po 3,7650.

Poniedziałek w kalendarium makroekonomicznym przyniósł nam przede wszystkim odczyty PMI dla usług gospodarek europejskich. Wskazania tego indeksu okazały się w większości krajów gorsze od oczekiwań (Hiszpania, Włochy, Niemcy, Francja, Wielka Brytania) jednak w dalszym ciągu utrzymują powyżej bariery 50 punktów, która w przypadku tego indeksu oddziela recesję od wzrostu gospodarczego. Odczyt indeksu dla całej Strefy Euro wyniósł 53,7 i również był gorszy od szacunków analityków (54).

W dniu dzisiejszym inwestorzy powinni zwrócić swoja uwagę na publikację danych w USA. O godzinie 15.45 zaprezentowany zostanie finalny indeks PMI dla usług, a o godzinie 16 raport ISM dla usług. Dane będą interpretowane bezwątpienia w kontekście piątkowych doniesień z rynku pracy i będą stanowić paliwo do spekulacji o działaniach FED w najbliższym okresie.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

EUR/USD znów zatrzymany przy 1,08 USD
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Wzrok skierowany dzisiaj za ocean
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Cięcie stóp w USA dopiero po wyborach?
Krzysztof Pawlak