Piątkowe dane osłabiły dolara

05 paź 2015 Autor: Michał Iskat

Początek tygodnia upływa na rynkach finansowych pod znakiem kolejnej fali spekulacji na temat terminu ewentualnych podwyżek stóp procentowych w USA. Zaprezentowane w piątek przez Departament Pracy dane dotyczące sytuacji na tamtejszym rynku pracy okazały się być wielkim rozczarowaniem. W obliczu gorszych od oczekiwań danych z najważniejszego z punktu widzenia FED fragmentu gospodarki (rynek pracy) rozgorzały spekulacje o możliwości kolejnego oddalenia procesu podwyższania stóp procentowych w USA. Terminem który coraz częściej zaczyna się przewijać w wypowiedziach analityków jest końcówka pierwszego kwartału przyszłego roku.

Piątkowa publikacja danych oraz nowa runda spekulacji o postawie FOMC w obliczu gorszych danych ma wymierne przełożenie na amerykańską walutę. Od piątku dolar traci na wartości. Główna para walutowa (EURUSD) kwotowana jest na poziomie 1,12430. Słabość dolara zauważalna jest również w odniesieniu do rodzimej waluty. USDPLN od piątkowych maksimów stracił już 4 grosze i jest handlowany w chwili pisania komentarza po 3,7650.

Poniedziałek w kalendarium makroekonomicznym przyniósł nam przede wszystkim odczyty PMI dla usług gospodarek europejskich. Wskazania tego indeksu okazały się w większości krajów gorsze od oczekiwań (Hiszpania, Włochy, Niemcy, Francja, Wielka Brytania) jednak w dalszym ciągu utrzymują powyżej bariery 50 punktów, która w przypadku tego indeksu oddziela recesję od wzrostu gospodarczego. Odczyt indeksu dla całej Strefy Euro wyniósł 53,7 i również był gorszy od szacunków analityków (54).

W dniu dzisiejszym inwestorzy powinni zwrócić swoja uwagę na publikację danych w USA. O godzinie 15.45 zaprezentowany zostanie finalny indeks PMI dla usług, a o godzinie 16 raport ISM dla usług. Dane będą interpretowane bezwątpienia w kontekście piątkowych doniesień z rynku pracy i będą stanowić paliwo do spekulacji o działaniach FED w najbliższym okresie.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Czy to już koniec?

06 paź 2022

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Pivot odmieniany przez przypadki

05 paź 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Powiew optymizmu

04 paź 2022

Krzysztof Adamczak