pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Październik przywitał nas publikacjami indeksów PMI

Październik przywitał nas publikacjami indeksów PMI

01 paź 2015 Autor: Marcin Rogalski

Czwartek na rynku walutowym mija stosunkowo spokojnie, pomimo licznych publikacji makroekonomicznych. Główna para walutowa kontynuuje od rana wczorajszy trend spadkowy, spadając dzisiaj już do poziomu 1,114 USD. O ile wczorajsze spadki na eurodolarze przełożyły się na osłabienie rodzimej waluty, o tyle w dniu dzisiejszym trend ten nie jest kontynuowany. Polski złoty w dniu dzisiejszym w południe wyceniany jest następująco: EUR/PLN 4,24 zł, CHF/PLN 3,88 zł, USD/PLN 3,80 zł, GBP/PLN 5,75 zł.

Dzisiejszy dzień pod względem publikacji makroekonomicznych wygląda bardzo ciekawie. Od nocy napływają na rynek kolejne dane nt. indeksów PMI dla przemysłu za wrzesień. Dane z gospodarek azjatyckich okazały się lepsze od oczekiwań. Japonia 51 pkt. (oczekiwano: 50,9 pkt.), Chiny 47 pkt. (oczekiwano: 47 pkt.), Australia 52,1 pkt.

Negatywnym zaskoczeniem okazał się odczyt indeksu PMI dla polskiej gospodarki, który wyniósł 50,9 pkt. Analitycy spodziewali się odczytu na poziomie 52,4 pkt, podczas gdy poprzedni odczyt wynosił 51,1 pkt. Poznaliśmy również wskaźnik rynku pracy wg BIEC – odczyt za wrzesień wyniósł 79,9 pkt. (poprzednio: 80,5 pkt.).

Dane PMI dla Polski są najsłabszymi od roku i indeks ten coraz bardziej zbliża się do granicy 50 pkt., jednak te słabsze dane nie osłabiły rodzimej waluty i tuż po publikacji dało się zaobserwować nawet delikatne umocnienie polskiego złotego, co można odczytywać jako odreagowanie wczorajszej deprecjacji PLN.

Przed południem poznaliśmy również indeksy PMI dla zachodnich gospodarek, które w większej części również okazały się gorsze od oczekiwań. Hiszpania 51,7 pkt. (oczekiwano: 52,8 pkt.), Szwajcaria 49,5 pkt. (oczekiwano: 51,8 pkt.), Włochy 52,7 pkt. (oczekiwano: 53,3 pkt.). Lepsze od oczekiwań okazały się odczyty PMI dla przemysłu Francji i Wielkiej Brytanii – odpowiednio: 50,6 pkt. i 51,5 pkt. (oczekiwano: 50,4 pkt. oraz 51,3 pkt.). Strefa Euro odnotowała wskaźnik na poziomie 52 pkt., a więc dokładnie tyle ile oczekiwali analitycy.

O 13:10 zacznie się publiczne wystąpienie członka zarządu ECB – Danièle Nouy, a 20 minut później poznamy protokół z posiedzenia ECB oraz Raport Challengera z USA. Ważnym momentem będzie wystąpienie szefa ECB – Mario Draghiego, które rozpocznie się o 15:30.

Popołudnie minie pod dyktando danych ze Stanów Zjednoczonych, o 14:30 napłyną dane o liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. O 15:45 poznamy indeks PMI dla przemysłu USA, co do którego oczekiwania kształtują się na poziomie 53 pkt. O 16:00 nastąpi publikacja indeksu ISM dla przemysłu USA. Analitycy oczekują 50,6 pkt., ostatnio odczyt wyniósł 51,1 pkt.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Wspólna waluta pod presją
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Dane z USA trzęsą kursami
Dawid Górny

Komentarz walutowy

(Oby nie czarna) „SUPER” środa
Dawid Górny