Patowa sytuacja we Włoszech

28 maja 2018 Autor: Krzysztof Pawlak

Spokoju brak

Na rynkach dzisiejszy dzień zapowiadał się na spokojny, gdyż brakuje graczy z USA i Wielkiej Brytanii. W obu krajach dzisiaj mamy święto. Nic bardziej mylnego przy niemal pustym kalendarzu zmienność na rynkach jest naprawdę spora.

Italia w centrum uwagi

Tematem numer jeden pozostają Włochy. Od weekendu sporo się dzieje w tym temacie. Najpierw jedna z największych agencji ratingowych postraszyła obniżeniem wiarygodności kredytowej Włoch. Z tym, że Italia jest już całkiem blisku osiągnięcia pułapu śmieciowego brakuje raptem dwóch poziomów. Szybko jednak temat ratingu zszedł na boczny tor.

Eurosceptyczny kandydat odrzucony

Prezydent Włoch odrzucił kandydaturę powstałej koalicji Ligii i Ruchu 5 Gwiazd na ministra finansów. Co praktycznie skutkuje fiaskiem utworzenia nowego rządu. Koalicja mogłaby zaproponować nowego kandydata, ale zapewne tego nie zrobi chociażby z przyczyn wizerunkowych. Tak naprawdę jedynym możliwym rozwiązaniem jest przeprowadzenie nowych wyborów. Koalicja według sondaży mogłaby zyskać jeszcze więcej głosów, ale tak naprawdę niczego to nie zmienia. I tak prezydent musi taką kandydaturę zaaprobować.

Ostre zapowiedzi koalicji

Jest jeszcze jedno rozwiązanie, o którym już dzisiaj zaczął mówić przywódca Ruchu 5 Gwiazd jest to impeachment prezydenta, czyli postawienie go w stan oskarżenia z art 90 i w efekcie zdymisjonowania, a później rozpisania nowych wyborów. To zdecydowanie zaogniło by sytuację. Początkowo rynek zareagował pozytywnie na fiasko utworzenia rządu EUR/USD poszybował do 1.1730.

Kierunek 1,16

Euforia szybko jednak się skończyła. I jest to jak najbardziej słuszne podejście, gdyż wcale to nie jest dobra informacja. Zwiastuje ona dalsze kłopoty Italii, a jeśli koalicja w nowych wyborów uzyskałaby jeszcze więcej głosów, to konflikt z prezydentem mocno się zaostrzy a co gorsza rónież z Brukselą. Wspólna waluta może więc być jeszcze długo pod presją. Tym bardziej, że szefowie choćby Ligii jasno dają do zrozumienia, że Unia nie jest im potrzebna w obecnej formie. Stąd główna para walutowa świata obrała kurs na 1,16 i jest już całkiem bliska testowania tego wsparcia.

Złoty nie ma lekko

Na złotym presji spadkowej ciąg dalszy. Jeśli EUR/USD szybuje na południe waluty rynków wschodzących nie mają innej drogi wyjścia jak tylko tracić na wartości. Dość trafnie co dzieje się aktualnie w głowach inwestorów obrazuje para EUR/CHF. Jestesmy blisko granicy 1,550 a więc strach jest zauważalny. Najgorsze, że sytuację w Italii nie da się ot tak rozwiązać więc ciężko będzie o jakąś większą poprawę sentymentu. Największe dzisiaj straty złoty ma do dolara, franka i funta. W miarę stabilnie zachowuje się para EUR/PLN, która porusza się w okolicach 4,30.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Bail-out wisi nad rynkiem

03 paź 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Inflacyjny szczyt coraz wyżej

30 wrz 2022

Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Powrót “oznak życia” na GBP

29 wrz 2022

Krzysztof Pawlak