Panika ogarnęła rynki
Od dwóch tygodni na rynkach trwała olbrzymia niepewność, ale chyba nikt się nie spodziewał takiego rozpoczęcia nowego tygodnia. Głównym powodem takiej zmienności na rynkach był spadek cen ropy o prawie 30%. Swoje trzy grosze dokłada oczywiście rozprzestrzenianie się koronawirusa w szybkim tempie w Europie, a także w USA.
Arabia Saudyjska idzie na otwartą wojnę cenową
To, że rynek ropy może się zmierzyć z nadpodażą z powodu znaczącego spadku popytu, wiedzieli niemal wszyscy. Analitycy wierzyli jednak, że OPEC zdoła się porozumieć i ustalić ograniczenie produkcji, które zadowoli wszystkie strony, łącznie z Rosją. Różnice były jednak tak duże, że rozmowy zostały całkowicie zerwane. Arabia Saudyjska jednak poszła o krok dalej i postanowiła iść na otwartą wojnę cenową. Dla Azji obniżyła cenę o 6 dolarów, a chodzą słuchy, że dla innych odbiorców promocja może być jeszcze większa. To, że ten kraj postawił na jawną rywalizację ekonomiczną nie powinno dziwić, gdyż posiada najnowocześniejszą infrastrukturę i mówi się, że ma najniższe koszty wydobycia, więc jest w stanie wytrzymać takie poziomy cen czarnego złota jak teraz. Co innego Rosja czy USA, gdzie opłacalność wydobycia jest na wyższym poziomie.
Ropa zdołowała giełdy
Ten drastyczny spadek cen ropy był w głównej mierze determinantą ostrych spadków na giełdach. Niemiecki DAX momentami dochodził do poziomu 10% na minusie. Podobnie kontrakty na giełdy USA wstrzymały kwotowania w okolicach 5%. Trudno wyrokować co będzie po starcie rynku kasowego. Ostatnio tak drastyczne spadki miały miejsce na początku kryzysu finansowego w 2007-2008.
EBC bez amunicji
Do tego załamanie cen ropy naftowej trafiło w moment, gdy ukazały się dane o szybszym rozprzestrzenianiu się wirusa. Szczególnie na terenie Włoch czy Hiszpanii. Rosną w związku z tym obawy, jak te kraje poradzą sobie z kryzysem, bo to, że gospodarczo ucierpią, wiemy na pewno. Pytanie tylko w jak wielkim stopniu. W czwartek odbędzie się posiedzenie EBC, jednak trudno będzie tu liczyć na jakąś większą interwencję. Stopy pozostają na ultra niskim poziomie, a wsparcie większym zakupem aktywów również może trafić na blokady proceduralne. Analitycy oczekują chociaż wsparcia kredytami i pożyczkami, by wesprzeć gospodarki. Trzeba przyznać, że taka forma mogłaby bardziej zadziałać na sferę realną niż dalsze luzowanie monetarne.
Presja na Fed, by obniżać stopy
Nieco inne wymagania inwestorzy mają do amerykańskiego Fed. Po niespodziance w zeszłym tygodniu i cięciu stóp o 50 pkt bazowych analitycy oczekują dalszych ruchów. Rośnie mocno opcja obniżki stóp o 75 pkt na posiedzeniu 18 marca. Stopy w USA wróciłyby wtedy do poziomu 0. Powoduje to, że mocno słabnie amerykański dolar. EUR/USD dobijał już dzisiaj do poziomu 1,15. Wyznacznikiem strachu jaki obecnie panuje jest też rekordowo niska rentowność amerykańskich obligacji. Pozostaje pytanie jednak, czy obniżki stóp w tej sytuacji to dobra recepta na koronawirusa. Czy ludzie, firmy w tak niepewnej przyszłości będą myśleć nad zapożyczeniem się?
Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.
Zobacz także
Kupon rabatowy dla nowych Klientów!
Wpisz swój email, a wyślemy Ci 50% kod rabatowy na
prowizję od pierwszej wymiany.
Odbierz maila!
Wysłaliśmy Ci maila z 50% kodem rabatowym na prowizję od pierwszej wymiany!
Kliknij w link w mailu i zarejestruj się aby wykorzystać zniżkę