Panika na rynkach giełdowych

24 sie 2015 Autor: Michał Iskat

Dzień dzisiejszy można śmiało określić mianem paniki. Bardzo mocna przecena na azjatyckich parkietach (ponad 8% spadek indeksu giełdy w Shanghaju) przełożył się na spadki cen surowców. W takim otoczeniu reakcja światowych rynków mogła być tylko jedna. Od samego rana najważniejsze światowe indeksy ustalają nowe minima, a na rynkach widać paniczne poszukiwania “bezpiecznych przystani” dla kapitału.

W telegraficznym skrócie można mówić o bardzo bolesnej lekcji ekonomii. Pierwsze spadki na chińskim parkiecie spotkały się ze stanowczym ruchem ze strony władz. Ograniczenie możliwości krótkiej sprzedaży czy zakup akcji przez spółki państwowe miały powstrzymać przecenę i być paliwem do dalszych wzrostów. Jak widać stały się tylko impulsem do krótkotrwałej i raczej słabej korekty ruchu spadkowego, po którym obserwujemy dalsze pogłębianie dna.

W obliczu coraz słabszych perspektyw dla chińskiej gospodarki po raz kolejny odżywają spekulacje na temat podwyżki stóp procentowych w USA. Pogarszająca się kondycja Państwa Środka, powinna przełożyć się na globalną koniunkturę gospodarczą, a to może stanowić argument dla władz monetarnych za dalszych przesuwaniem w czasie podwyżki stóp procentowych. Scenariusz taki znajduje swoje odzwierciedlenie w notowaniu pary EURUSD, która w dzisiejszym notowana jest już na poziomie 1,15.

W dniu dzisiejszym kalendarz wydarzeń makroekonomicznych jest pusty. Niemniej w obliczu tego jak wyglądają nastroje wśród inwestorów to nawet lepiej. Lepsze dane nie byłyby w stanie powstrzymać przecen na światowych rynkach, a gorsze dane dały by dodatkowy zastrzyk energii stronie podażowej.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Czy usłyszymy zapowiedź obniżki stóp?

07 cze 2023

Dawid Górny

Komentarz walutowy

RPP nie zmienia wysokości stóp procentowych

06 cze 2023

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Mocny początek czerwca w wykonaniu złotego

05 cze 2023

Dawid Górny