pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Panie Powell nie ten moment, nie ta chwila

Panie Powell nie ten moment, nie ta chwila

27 sie 2021 Autor: Krzysztof Pawlak

Pół godziny czasu by przekazać ważną decyzję? Niemożliwe. Temat ograniczania QE w USA nie zniknie jednak z tapety inwestorów. Raport z rynku pracy w Stanach kluczowy dla dalszych decyzji w sprawie polityki monetarnej. Dane na temat inflacji PCE w centrum uwagi. Złoty pogrążony w marazmie. 

Brak wiary w szefa FOMC

Dzisiaj o 16.00 swoje wystąpienie w Jackson Hole będzie miał szef Fed. Inwestorzy jednak czym bliżej tego wydarzenia coraz bardziej wątpią, że Powell powie coś nowego zaskakującego. W obliczu mniejszych oczekiwań dolar na szerokim rynku traci, choć trzeba przyznać, zmiany są dość symboliczne. Scenariusz bazowy na dziś to brak konkretów i tylko ogólniki z ust szefa Fed. 

Członkowie Fed aktywni

Nie znaczy to oczywiście, że temat taperingu zniknie z pola widzenia. Jak pokazują kolejne wypowiedzi członków Fed temat ten jest tym gorącym aktualnie, i jak twierdzą w niemal pełnej zgodzie należy szybko rozpocząć redukcję QE, by go dokładnie rozplanować w czasie, a wtedy dla gospodarki nie miałoby to dużego wpływu. Wczoraj takie słowa padły z ust Kaplana, Georga i Bullarda. Pokazuje to jasno, że posiedzenie Fed 22 września będzie niezwykle ciekawe, a dyskusja może być gorąca. 

Ta kwestia rozstrzygnie

W tej całej zagadce kiedy ten tapering istotne mogą być dane makro na czele z danymi z rynku pracy. To o tej części gospodarki całej czas mówi szef Fed, twierdząc, że jego kondycja jest kluczowa dla odbudowy ożywienia gospodarczego po pandemii. Wtedy też dowiemy się, w jakim stopniu sierpniowy wzrost statystyk koronawirusa wpłynie na rynek pracy, czy ograniczy liczbę nowych miejsc pracy i czy wzrośnie bezrobocie. Raport z rynku pracy może się więc stać albo idealną wymówką, by zmian w polityce monetarnej nie robić, albo stać się solidnym argumentem za. 

Inflacja i dochody z danych makro

Dzisiaj poza wspomnianym wystąpieniem szefa Fed w Górach Skalistych, o 14.30 jeszcze czeka nas odczyt inflacji PCE, to ta, którą obserwują amerykańscy decydenci polityki monetarnej. Prognoza mówi o wzroście cen do poziomu 3,6% w relacji r/r przy poprzednim odczycie wynoszącym 3,5%. O tej samej godzinie nastąpi publikacja dochodów i wydatków Amerykanów. Pierwsza zmienna ma wynieść 0,2% co oczywiście przy tak wysokiej inflacji i tak wypadnie blado. Dane nie powinny mieć wpływu na USD, większej zmienności oczekujemy jednak po wystąpieniu Powella. 

Delikatnie w górę 

Na krajowej walucie bez zmian. Kursy PLN w relacji do głównych walut dryfują w trendach bocznych, nawet z tendencją lekko wzrostową, EUR/PLN jest nieco powyżej 4,58. Być może dzisiejsze popołudnie wywoła większą zmienność na rynkach, ale nie jest to scenariusz bazowy. Wiele zależeć będzie oczywiście od ruchów na EUR/USD i przede wszystkim treści przekazanych przez szefa Fed i oczywiście ich odbioru przez inwestorów. 


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Uwolnienie 137 mld EUR dla Polski!
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Nvidia rozpala emocje
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Nvidia vs FOMC
Krzysztof Adamczak