Paniczna wyprzedaż tylko dlaczego

11 paź 2018 Autor: Krzysztof Pawlak

Lała się krew

Wczorajszy dzień z pewnością zapamiętają posiadacze akcji. Szczególnie w USA doszło do solidnej przeceny, S&P stracił ponad 3%, za tym poszła też wyprzedaż na rynku niemieckim gdzie DAX obniżył się także o 2,5% i japońskim indeksie Nikkei tutaj spadek wyniósł prawie 4%.

Powody znane od dawna, a wypadło na wczorajszy dzień

Tak naprawdę nie wiadomo co było bezpośrednim powodem aż tak silnej ruchów i paniki inwestorów. To, że wyceny spółek są w wielu przypadkach przewartościowane wiemy od dawna. Do tego rezerwa federalna podwyższa stopy procentowe. A więc w przyszłości koszty finansowanie przedsiębiorstw mogą wzrosnąć. Kluczowym elementem jest też zachowanie rentowności obligacji skarbowych, przy jej wzroście wysysany jest kapitał z rynków akcji. Rynek obligacji jest niejako konkurencją rynku akcji.

Strach ominął rynek walutowy

Dziwnym było też zachowanie rynków walutowych, a mianowicie praktyczny brak reakcji na te wydarzenia. Z jednym małym wyjątkiem a więc słabnącym dolarem amerykańskim. I tutaj też trudno znaleźć jeden powód. Jeszcze do niedawna w sytuacjach paniki waluta amerykańska zyskiwała a od wczoraj jest inaczej. Czy inwestorzy nagle zaczęli mniej wierzyć w siłę gospodarki USA? Mimo wszystko wydaje się, że to krótkotrwałe zawirowania. A kontynuacja spadków jeśli takowa wystąpi powinna przynieść już normalną reakcję czyli wzmocnienie dolara czy jena i odwrót od rynków wschodzących.

Po prostu musiał

Nie można też zapomnieć o porannych słowach Trumpa. Znów oberwało się członkom Fed, tym razem prezydent USA stwierdził, że oszaleli zacieśniając w tak szybkim tempie politykę monetarną i, że to jest winna takiej przeceny na giełdach. Nie może to wpłynąć oczywiście w żaden sposób na decyzje członków Fed ale pokazuje już w jakim tonie będzie kontynuowana kampania przed wyborami do Kongresu.

Złoty się obronił tylko na jak długo?

Na krajowej walucie zadziwiający spokój. Teoretycznie pomaga słabnący dolar choćby do euro. Z drugiej jednak jest spora obawa, że jeśli spadki zostaną podtrzymane to presja spadkowa na PLN w końcu się uaktywni.

Bez zaskoczeń

Dzisiaj na rynkach dwie ciekawe pozycje w kalendarzu makro. Jedną już poznaliśmy a był to protokół z posiedzenia EBC we wrześniu. Z ciekawostek należy wspomnieć o tym, że członkowie banku centralnego strefy euro rozmawiali o wpływie wojen handlowych na gospodarkę. I ten element uznają za najbardziej ryzykowny w dochodzeniu do stabilnego wzrostu, znacznie mniej przykładają wagę do inflacji, do której nie widzą już niepewności.

Wall Street “modli” się o niższy odczyt CPI

Z kolei o 14.30 poznamy ważny odczyt z USA na temat inflacji konsumenckiej. Prognozy zakładają kontynuację wzrostu m/m o 0,2%. Z kolei dynamika roczna ma spaść do 2,4%. Niższy odczyt powinien wywołać spadki rentowności obligacji amerykańskich i tym samym osłabić dolara. Niska wartość będzie też ulgą dla giełdy w Nowym Jorku.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Bail-out wisi nad rynkiem

03 paź 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Inflacyjny szczyt coraz wyżej

30 wrz 2022

Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Powrót “oznak życia” na GBP

29 wrz 2022

Krzysztof Pawlak