Pali się grunt pod nogami Theresy May

13 lis 2017 Autor: Krzysztof Pawlak

Zbierają się czarne chmury

Handel w poniedziałek przebiega pod znakiem doniesień “The Sunday Times”. 40 parlamentarzystów zgodziło się podpisać list w sprawie wyrażenia wotum nieufności dla Theresy May. Brakuje więc raptem 8 głosów by wymusić zmianę lidera. Informacja trafiła dość na podatny grunt. W tym miesiącu w kontrowersyjnych okolicznościach odeszło już dwóch członków rządu.

Dane mogą pomóc

Do tego jest sporo niespójnych tematów w negocjacjach Brexitowych. Bruksela chce najpierw uregulowania zobowiązań Wielkiej Brytanii wobec UE za wyjście ze wspólnych struktur. Tym samym rozmowy na temat umów handlowych mogą jeszcze poczekać, co z pewnością dalej będzie się kłaść cieniem na brytyjską walutę. Dzisiaj funt traci do dolara niemal 0,9%, do euro 0,8% co jest sporą przeceną jak na rynek forex. Nieco wsparcia mogą dać dane gospodarcze, które poznamy w tym tygodniu. Trzeba dodać, że w ostatnim czasie wyniki są lepsze od prognoz a jeżeli takowe będą teraz znów wznowią scenariusz podwyżki stóp o kolejne 0,25 pkt.

Bez przełomu

Nieco uspokoiła się sytuacja na głównej parze walutowej świata. Wzrosty na EUR/USD wynikały z doniesień prasowych o możliwym przesunięciu reformy podatków. Wydaje się, że ten tydzień nieco odmieni sytuację i raczej inwestorzy skupią się na danych makro. Szczególnie należy będzie spojrzeć na odczyty inflacyjne w środę. Powinniśmy dostać odpowiedź czy presja na wzrost cen w końcu się budzi. Do tego mamy sprzedaż detaliczną i nie można tu już usprawiedliwiać słabego wyniku anomaliami pogodowymi.  Publikacje więc zwiększa zmienność na dolarze.

Ruchy na obligacjach pomagają złotówce

Względny spokój panuje na krajowej walucie. EUR/PLN dryfuje w wąskim paśmie wahań. Niemniej jednak impas we wprowadzeniu reformy podatków w USA zadziałal korzystnie na złotego. I to przy oznakach większej korekty na rynkach akcyjnych. Pomoc jednak przyszła z rynku obligacji, podczas gdy rentowności amerykańskich papierów dłużnych spadają inwestorzy lokują kapitał w atrakcyjniejszych rynkach wschodzących. Dzisiaj poznamy ciekawe dane z Polski. O 14.00 wskaźnik CPI a także saldo obrotów bieżących.

Znów pustki

Na szerokim rynku brakuje już ważnych wskazań makro. Może się więc okazać, że handel będzie nadal prowadzony w dość chaotyczny sposób jak w poprzednim tygodniu w niejako oderwaniu od fundamentów i dominujących trendów.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Inflacyjny szczyt coraz wyżej

30 wrz 2022

Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Powrót “oznak życia” na GBP

29 wrz 2022

Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Taka akcja, żebyś dał piątaka

28 wrz 2022

Krzysztof Adamczak