pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Ostatnia środa roku

Ostatnia środa roku

30 gru 2015 Autor: Mateusz Wielewicki

Przegląd kalendarza makroekonomicznego. Dwudniowe posiedzenie Senatu. Notowania złotego w przedostatni dzień roku.

Dzisiejsza karta z kalendarza ekonomicznego jest nieco bogatsza w porównaniu z ostatnimi dniami. Jednak najprawdopodobniej żaden z zaplanowanych odczytów nie jest na tyle istotny, by znacząco wpłynąć na zachowania inwestorów w ostatnich dniach mijającego roku.

Z samego rana poznaliśmy wskaźnik indeksu cen nieruchomości w Wielkiej Brytanii publikowany przez brytyjską firmę Nationwide Building Society. Okazał się on o 0,3% wyższy od oczekiwanych 0,5%. Przed południem opublikowane zostały również dane ze strefy euro. Dotyczyły podaży pieniądza. Odczyt okazał się nieznacznie gorszy od prognozowanej wartości wynosząc 5,1%. O godzinie 14:00 dotarły do nas informacje odnoszące się do wielkości kwartalnego salda rachunku bieżącego w Polsce. Wynik na poziomie -2527 mln okazał się lepszy od oczekiwanego.

W dalszej części dnia planowane są publikacje ze Stanów Zjednoczonych. Do wiadomości zostanie podana miesięczna dynamika podpisanych umów kupna domów oraz tygodniowa zmiana zapasów paliw. Jutro zostanie ogłoszony prawdopodobnie najważniejszy odczyt bieżącego tygodnia – liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA.

Dzisiaj o godzinie 13:00 swoje dwudniowe posiedzenie rozpoczął Senat. Pierwszą kwestią, która zostanie poruszona, to zmiana ustawy o służbie cywilnej oraz ustawy o działach administracji rządowej. Drugim, znacznie głośniejszym tematem, będzie uchwalona w dniu wczorajszym ustawa o tzw. podatku bankowym. Ustawa została przyjęta przez Sejm w nieco zmienionej wersji niż było to zapowiadane. Po wprowadzeniu poprawek podatek wzrośnie z 0,39% do 0,44% rocznie. Zgodnie z założeniami zostaną opodatkowane banki, zakłady ubezpieczeń i reasekuracji, a także SKOK-i oraz firmy pożyczkowe. Wartość aktywów wolnych od opodatkowania dla SKOK-ów oraz banków wyniesie 4 mld, dla ubezpieczycieli 2 mld, a dla firm pożyczkowych 200 mln zł.

Polscy politycy pracują nadal nad domknięciem budżetu na rok 2016, w którym to jednym z priorytetów jest program 500 plus. Gorącym tematem ostatnich dni jest również debata nad ustawą medialną.

Ostatnie działania polskiego rządu uznawane są przez zagranicznych obserwatorów, za kontrowersyjne, co z całą pewnością nie będzie pomagało w umocnieniu się polskiej waluty.

W dniu dzisiejszym polski złoty traci średnio po 2 gr względem głównych walut. Za jedno euro zapłacimy dziś 4,24 zł, a dolar amerykański kosztuje 3,88 zł. Kurs franka szwajcarskiego oraz funta kształtuje się odpowiednio na poziomie 3,92 oraz 5,75 zł.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Dolar kontruje
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Złoty odporny na utworzenie „nowego rządu”
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Słaby dolar wpływa na otoczenie
Dawid Górny