pl
Strona główna > Komentarze walutowe > ‘’Ostatnia próba’’ porozumienia przepadła

‘’Ostatnia próba’’ porozumienia przepadła

15 cze 2015 Autor: Krzysztof Furmańczak

W sobotę i niedzielę w Brukseli toczyły się rozmowy pomiędzy Grecją a jej wierzycielami. Negocjacje znów zakończyły się bez porozumienia. Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker powiedział: ‘’w czasie tego weekendu uczynił ostatnią próbę wypracowania, poprzez swoich bliskich współpracowników i w ścisłej współpracy z ekspertami Komisji, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, rozwiązania wspólnie z premierem Grecji”.

Kolejne spotkanie ‘’ostatniej szansy’’ odbędzie się w środę i czwartek podczas szczytu Eurogrupy w Luksemburgu. Wydaje się, że nawet w przypadku wypracowania kompromisu z Atenami jej problemy finansowe nie znikną, a jedynie zostaną ponownie odłożone w czasie. W samym czerwcu Hellada musi oddać do MFW ok. 1,6 mld euro, a w najbliższych miesiącach 6 mld euro do EBC. Można się zatem spodziewać, że przy każdym kolejnym terminie spłaty rat, temat greckich problemów będzie się powtarzał.

EURUSD jest dzisiaj notowany na stosunkowo niewielkim minusie. Główna para znajduje się 0,25% pod kreską jej kurs wynosi 1,1226. Złotówka nieznacznie się osłabia, najbardziej w stosunku do dolara, którego kurs wynosi 3,696 czyli niecałe 3 grosze więcej niż piątkowe zamknięcie. Frank cały czas znajduje się w pobliżu 4 złotych, obecnie kosztuje 3,966. Euro i funt notowane są w okolicy piątkowego zamknięcia i wynoszą odpowiednio 4,1465 i 5,7235.

O godz. 11:00 poznaliśmy bilans handlowy dla Eurolandu, dane były lepsze od prognoz (22,5 mld) i wyniosły 24,9 mld euro. O godz 14:00 poznamy dane odnośnie inflacji dla Polski. O godz. 15:00 będzie przemawiał prezes EBC Mario Draghi.

Jutro o godz. 10:30 opublikowane zostaną dane na temat inflacji dla Wielkiej Brytanii. O 11:00 ukaże się wskaźnik nastroju ekonomicznego ZEW dla Niemiec, a o 14:30 zezwolenia na budowę i rozpoczęte budowy domów z USA.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Cięcie stóp w USA dopiero po wyborach?
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Wykresy xxxPLN – nuda czy emocje?
Dawid Górny

Komentarz walutowy

PLN ma mocne argumenty
Krzysztof Pawlak