pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Ostateczna rozgrywka w niedzielę

Ostateczna rozgrywka w niedzielę

08 lip 2015 Autor: Krzysztof Furmańczak

Na wczorajszym nadzwyczajnym szczycie UE, ponownie nie doszło do konkretnych ustaleń. Pojawił się pomysł ze strony Grecji by stworzyć porozumienie ‘’bliższe’’ do końca lipca i ‘’dalsze’’ na kolejne miesiące. Koncepcja ta nie spotkała się jednak z aprobatą ze strony Unii. Podczas spotkania Cipras powiedział ‘’Wiemy, ze trzeba przeprowadzić reformy, ale ciężary muszą być rozłożone sprawiedliwie’’. Dodał także, że w ciągu dwóch dni przedstawi wstępne propozycje reform oraz, że dziś wyśle prośbę o pomoc do Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego. Grecki premier zamierza także negocjować w sprawie restrukturyzacji długu, czyli w praktyce jego częściowego umorzenia.

Spotkanie ostatniej szansy zaplanowano na niedzielę. Tym razem wezmą w nim udział wszyscy przywódcy państw UE, a nie tylko Eurogrupy. Przewodniczący KE Jean Claude Juncker oświadczył, że został opracowany szczegółowy plan ewentualnego wyjścia Grecji z strefy euro oraz pomocy humanitarnej dla tego kraju. Wydaje się, że niedzielny szczyt będzie faktycznie tym ostatecznym i jeśli nie dojdzie do porozumienia system bankowy Hellady może się załamać, a bankructwo Grecji stanie się rzeczywistością.

Niestety globalne zawirowania źle odbijają się na naszej walucie. Kursy bezpiecznych walut, czyli franka i dolara kolejny dzień rośnie i wynoszą odpowiednio 4,0614 oraz 3,8301. Główna para walutowa EURUSD jest dziś na niewielkich plusach i około 100 pipsów wyżej niż wczorajsze minimum. Może to sugerować, iż rynek ‘’obstawia’’ pozytywne rozwiązanie greckiego dramatu.

W kalendarzu makro mieliśmy dziś o godz. 12:05 decyzję w sprawie stóp procentowych dla Polski. Tu zgodnie z oczekiwaniami stopy zostały na niezmienionym poziomie. Kolejne ważne wydarzenia dopiero o godz. 20:00, przemawia wtedy szef Fed z San Francisco, John Williams oraz mamy protokół z posiedzenia FOMC za miesiąc czerwiec. Jutro o 13:00 z Wielkiej Brytanii mamy decyzje w sprawie stóp procentowych, a o godz. 14:30 wnioski o zasiłek dla bezrobotnych z USA.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Dwa bieguny inflacji
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

EUR/USD znów zatrzymany przy 1,08 USD
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Wzrok skierowany dzisiaj za ocean
Krzysztof Pawlak