Ostateczna rozgrywka w niedzielę

08 lip 2015 Autor: Krzysztof Furmańczak

Na wczorajszym nadzwyczajnym szczycie UE, ponownie nie doszło do konkretnych ustaleń. Pojawił się pomysł ze strony Grecji by stworzyć porozumienie ‘’bliższe’’ do końca lipca i ‘’dalsze’’ na kolejne miesiące. Koncepcja ta nie spotkała się jednak z aprobatą ze strony Unii. Podczas spotkania Cipras powiedział ‘’Wiemy, ze trzeba przeprowadzić reformy, ale ciężary muszą być rozłożone sprawiedliwie’’. Dodał także, że w ciągu dwóch dni przedstawi wstępne propozycje reform oraz, że dziś wyśle prośbę o pomoc do Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego. Grecki premier zamierza także negocjować w sprawie restrukturyzacji długu, czyli w praktyce jego częściowego umorzenia.

Spotkanie ostatniej szansy zaplanowano na niedzielę. Tym razem wezmą w nim udział wszyscy przywódcy państw UE, a nie tylko Eurogrupy. Przewodniczący KE Jean Claude Juncker oświadczył, że został opracowany szczegółowy plan ewentualnego wyjścia Grecji z strefy euro oraz pomocy humanitarnej dla tego kraju. Wydaje się, że niedzielny szczyt będzie faktycznie tym ostatecznym i jeśli nie dojdzie do porozumienia system bankowy Hellady może się załamać, a bankructwo Grecji stanie się rzeczywistością.

Niestety globalne zawirowania źle odbijają się na naszej walucie. Kursy bezpiecznych walut, czyli franka i dolara kolejny dzień rośnie i wynoszą odpowiednio 4,0614 oraz 3,8301. Główna para walutowa EURUSD jest dziś na niewielkich plusach i około 100 pipsów wyżej niż wczorajsze minimum. Może to sugerować, iż rynek ‘’obstawia’’ pozytywne rozwiązanie greckiego dramatu.

W kalendarzu makro mieliśmy dziś o godz. 12:05 decyzję w sprawie stóp procentowych dla Polski. Tu zgodnie z oczekiwaniami stopy zostały na niezmienionym poziomie. Kolejne ważne wydarzenia dopiero o godz. 20:00, przemawia wtedy szef Fed z San Francisco, John Williams oraz mamy protokół z posiedzenia FOMC za miesiąc czerwiec. Jutro o 13:00 z Wielkiej Brytanii mamy decyzje w sprawie stóp procentowych, a o godz. 14:30 wnioski o zasiłek dla bezrobotnych z USA.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Czy to już koniec?

06 paź 2022

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Pivot odmieniany przez przypadki

05 paź 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Powiew optymizmu

04 paź 2022

Krzysztof Adamczak