Strona główna > Komentarze walutowe > Optymistyczny projekt budżetu

Optymistyczny projekt budżetu

23 sie 2016 Autor: Krzysztof Pawlak

Na rynkach od początku tygodnia panuje względny spokój. Inwestorzy oczekują na szczyt bankierów centralnych w Jackson Hole na koniec tygodnia. I trudno się z tym nie zgodzić, gdyż w przeszłości padały tu słowa zapowiadające dalsze kroki w prowadzonej polityce monetarnej. Choćby poprzedni prezes Fed właśnie tutaj zasygnalizował rozpoczęcie QE.

Dzisiejsze odczyty PMI z europejskich gospodarek nie wiele zmieniły w obrazie rynku. Potwierdziło się jedynie, że strefa euro póki co jest odporna na Brexit, ale co może zaniepokoić to brak przyśpieszenia w gospodarkach pomimo sporych wysiłków EBC.

Na EUR/USD nie widać już śladu po dobrym rozpoczęciu tygodnia przez USD, kurs powrócił powyżej 1,13. A to oznacza, że znów dominuje strona popytowa. Jastrzębie wzmianki wiceprezesa Fed Fischera poszły szybko w niepamięć. Wydaje się, że aż do piątku niewiele się zmieni, a kurs będzie oscylował w rejonach 1,13.

Pytanie czy po ewentualnych słowach Janet Yellen o gotowości do podwyżek coś się zmieni na rynku. Inwestorzy są sceptyczni w tej kwestii i mogą oczekiwać publikowanych danych makro, które potwierdzą przyśpieszenie ożywienia gospodarczego. Dopiero wtedy może się sytuacja odwrócić na EUR/USD.

Na krajowym rynku widać, niezbyt dobry sentyment wokół polskiej waluty. Ostatnie słabsze dane dają wiele wątpliwości co do perspektyw wzrostu gospodarczego w przyszłym roku. Wiadomym jest, że przyszłoroczny budżet będzie trudny, a deficyt zbliży się do bariery 3% PKB. A do tego zakłada się tempo wzrostu na poziomie 3,6% co jeszcze podsyca spekulacje o sporym ryzyku jego niespełnienia. Tym bardziej, że na światowych rynkach widać spowolnienie, które w przyszłym roku może być jeszcze większe.

Zaprezentowany dzisiaj budżet zawiera szereg istotnych obciążeń m.in. program 500 plus, zwiększenie wydatków na wojsko i drogi, obniżenie wieku emerytalnego, podwyżki płac sektora publicznego. Po stronie wpływów natomiast zakłada się uszczelnienie systemu podatkowego, i wzrost ściągalności co nie jest wcale takim oczywistym faktem, łatwiej o tym mówić niż to zrobić. Będzie to spore wyzywanie dla naszego państwa, a pamiętajmy budżet 2016 roku ratowały choćby przetargi na częstotliwości LTE, których teraz nie będzie.

W trakcie dzisiejszej sesji poznamy dane z GUS na temat koniunktury w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach za sierpień. O 15.45 poznamy wstępny indeks PMI dla przemysłu z USA, o 16.00 liczbę sprzedanych nowych domów także z amerykańskiej gospodarki.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Zatrudnię premiera – praca w toksycznych warunkach
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

RPP czeka na marzec
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Niemcy przeczą prawom logiki
Krzysztof Adamczak