Optymistyczny projekt budżetu

23 sie 2016 Autor: Krzysztof Pawlak

Na rynkach od początku tygodnia panuje względny spokój. Inwestorzy oczekują na szczyt bankierów centralnych w Jackson Hole na koniec tygodnia. I trudno się z tym nie zgodzić, gdyż w przeszłości padały tu słowa zapowiadające dalsze kroki w prowadzonej polityce monetarnej. Choćby poprzedni prezes Fed właśnie tutaj zasygnalizował rozpoczęcie QE.

Dzisiejsze odczyty PMI z europejskich gospodarek nie wiele zmieniły w obrazie rynku. Potwierdziło się jedynie, że strefa euro póki co jest odporna na Brexit, ale co może zaniepokoić to brak przyśpieszenia w gospodarkach pomimo sporych wysiłków EBC.

Na EUR/USD nie widać już śladu po dobrym rozpoczęciu tygodnia przez USD, kurs powrócił powyżej 1,13. A to oznacza, że znów dominuje strona popytowa. Jastrzębie wzmianki wiceprezesa Fed Fischera poszły szybko w niepamięć. Wydaje się, że aż do piątku niewiele się zmieni, a kurs będzie oscylował w rejonach 1,13.

Pytanie czy po ewentualnych słowach Janet Yellen o gotowości do podwyżek coś się zmieni na rynku. Inwestorzy są sceptyczni w tej kwestii i mogą oczekiwać publikowanych danych makro, które potwierdzą przyśpieszenie ożywienia gospodarczego. Dopiero wtedy może się sytuacja odwrócić na EUR/USD.

Na krajowym rynku widać, niezbyt dobry sentyment wokół polskiej waluty. Ostatnie słabsze dane dają wiele wątpliwości co do perspektyw wzrostu gospodarczego w przyszłym roku. Wiadomym jest, że przyszłoroczny budżet będzie trudny, a deficyt zbliży się do bariery 3% PKB. A do tego zakłada się tempo wzrostu na poziomie 3,6% co jeszcze podsyca spekulacje o sporym ryzyku jego niespełnienia. Tym bardziej, że na światowych rynkach widać spowolnienie, które w przyszłym roku może być jeszcze większe.

Zaprezentowany dzisiaj budżet zawiera szereg istotnych obciążeń m.in. program 500 plus, zwiększenie wydatków na wojsko i drogi, obniżenie wieku emerytalnego, podwyżki płac sektora publicznego. Po stronie wpływów natomiast zakłada się uszczelnienie systemu podatkowego, i wzrost ściągalności co nie jest wcale takim oczywistym faktem, łatwiej o tym mówić niż to zrobić. Będzie to spore wyzywanie dla naszego państwa, a pamiętajmy budżet 2016 roku ratowały choćby przetargi na częstotliwości LTE, których teraz nie będzie.

W trakcie dzisiejszej sesji poznamy dane z GUS na temat koniunktury w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach za sierpień. O 15.45 poznamy wstępny indeks PMI dla przemysłu z USA, o 16.00 liczbę sprzedanych nowych domów także z amerykańskiej gospodarki.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

PLN w świątecznym marazmie

09 gru 2022

Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Bez zmian po raz trzeci!

08 gru 2022

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Czy RPP podtrzyma etap pauzy?

07 gru 2022

Dawid Górny