pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Opada kurz po włoskim referendum. Pakiet danych z Europy.

Opada kurz po włoskim referendum. Pakiet danych z Europy.

06 gru 2016 Autor: Krzysztof Adamczak

Włoska polityka organizuje się na nowo, zaskakujące dane z Niemiec, bezrobocie w Polsce ciągle niskie.

    Handel na rynkach walutowych powoli wraca do normy. Dzisiaj obserwujemy zdecydowanie mniejszą zmienność niż wczoraj. Ciężko jednak oczekiwać, że jest to koniec zamieszania związanego z włoskim referendum. Jest to nowy istotny czynnik ryzyka, który z pewnością będzie ciążył również polskiemu złotemu.

Co dalej z rządem we Włoszech?

    Premier Renzi po przegranym referendum zgodnie z obietnicą złożył dymisję. Wynik niedzielnego odebrał jako osobistą porażkę, dlatego postanowił się wycofać z polityki. Prezydent Włoch Sergio Mattarella chciałby jednak by Renzi pozostał na stanowisku, przynajmniej do powołania nowego technokratycznego rządu. Głównym kandydatem na następnego premiera wydaje się Carlo Padoan. Niezależnie od tego, kto przejmie tekę premiera, jego zadaniem będzie utrzymanie rządu przynajmniej do połowy przyszłego roku. Prezydent Mattarella jednak życzyłby sobie, by nie doprowadzać do wcześniejszych wyborów. Zgodnie z kalendarzem nowa elekcja miałaby miejsce w 2018 roku i ten scenariusz wcale nie jest nierealny.

Niemiecki przemysł ma się dobrze.

    Dzisiejsze odczyty makroekonomiczne mają raczej pozytywny wydźwięk. Z całą pewnością największym zaskoczeniem in plus są zamówienia w niemieckim przemyśle. Zanotowały one największy wzrost od połowy 2014 roku. Zamiast spodziewanego wzrostu na poziomie 0,6%, zamówienia urosły o 4,9% w porównaniu do poprzedniego miesiąca. W skali roku wzrost ten wyniósł 6,3%. Silna niemiecka gospodarka pozostaje kołem zamachowym dla całej Unii. Dzisiaj poznaliśmy zrewidowany wzrost PKB na starym kontynencie. Odczyt ten pozytywnie zaskoczył i był wyższy o 0,1 punktu procentowego. Gospodarka całej wspólnoty rośnie w tempie 1,9% a strefy euro o 1,7%.

Bezrobocie najniższe od lat.

    Stopa bezrobocia według szacunków resortu rodziny, pracy i polityki społecznej wyniosła w listopadzie 8,2%. Oznacza to, że udało się powtórzyć bardzo dobry wynik z października. W skali roku bezrobocie zmniejszyło się o 1,4 punktu procentowego. Niestety jest to kolejny pozytywny odczyt, który ginie w tle czynników globalnych. Złoty choć dziś delikatnie odrabia straty i tak pozostaje relatywnie tani wobec głównych walut. Euro odbiło się od poziomu 4,50 zł i obecnie kosztuje dwa grosze mniej. Frank także dziś tanieje, jednak wciąż kosztuje powyżej 4,13 zł. Cena funta oraz dolara oscyluje wokół wczorajszego zamknięcia.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Bank Japonii może zostać zmuszony do działania
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Rysy na pozytywnym spojrzeniu na złotego
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Walutowy rollercoaster
Dawid Górny