pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Okres świąteczny rządzi się swoimi prawami

Okres świąteczny rządzi się swoimi prawami

30 gru 2019 Autor: Krzysztof Pawlak

Słabszy dolar

Końcówka roku to systematyczne osłabianie się dolara amerykańskiego. Oczywiście nie jest to mocny ruch, o trwałym trendzie zważywszy na okoliczności czyli mniejsza zmienność nie możemy mówić. Niemniej jednak EUR/USD przekroczył granicę 1,12 czyli znalazł się najwyżej od niemal pół roku. 

To jeszcze nie trwały trend

Trudno również wyrokować czym podyktowana jest taka lekka zapaść “zielonego”. Nie wydaje się by było to już pozycjonowanie się inwestorów pod brak podwyżek stóp w USA w przyszłym roku oczywiście prawdopodobny. Kontrakty na stopę procentową sugerują nawet obniżki stóp ale pamiętajmy, że na ten moment to lekkie wróżenie z fusów nie poparte danymi. Fakty na ten moment są jasne Fed po trzech obniżkach wstrzymuje się z dalszymi ruchami. A za katalizator zmiany nastawienia uważa inflację, która musiałaby istotnie ruszyć się z miejsca. Na to się nie zanosi więc scenariusz bazowy to brak działań Fed w 2020 roku. 

Porozumienie handlowe ważne dla euro

Oczywiście nie można nie zauważyć też argumentów za kupowaniem euro. Gospodarka strefy euro w istotnej mierze opiera się na eksporcie więc porozumienie handlowe z pewnością zadziała in plus. Jeśli więc porozumienie handlowe USA i Chin zostanie podpisane to możemy zobaczyć dłuższy trend wzrostowy na parze EUR/USD. Czynnikiem ryzyka bez wątpienia pozostaje kwestia umiejętności negocjacyjnych Trumpa, które można uznać innowacyjnymi o ile nie kontrowersyjnymi i zaskakującymi. 

Mocny złoty

Końcówka roku i słabość dolara to paliwo do wzrostów złotówki. EUR/PLN znajduje się więc dość nisko w okolicach 4,2550. CHF/PLN oscyluje poniżej granicy 3,92. Jeśli dalej będziemy obserwować mocniejsze euro względem dolara to może to nie być koniec umocnienia złotego. 


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Dlaczego AUD dziś tracił?
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Powrót ryzyka korzystny dla PLN
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Polacy odpoczywają, bankierzy działają
Adam Fuchs