pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Ograniczona aktywność inwestorów

Ograniczona aktywność inwestorów

27 lis 2015 Autor: Krzysztof Pawlak

Ostatnie godziny handlu na rynku walutowym przynoszą stabilizację kwotowań polskiej waluty. Cały czas utrzymywana jest presja podażowa, a tym samym złotówka nieznacznie traci na wartości. Słabość polskiej waluty wynika przede wszystkim z sytuacji na szerokim rynku, gdzie dolar i funt są najwyżej kwotowane od kilku lat.

Wydaje się, że poziom 4,02-4,03 na USD/PLN to raczej okazja do kupna, bo dolary mogą być jeszcze droższe. Rynki wschodzące w tym Polska muszą obawiać się podwyżki stóp procentowych w USA, i nawet bardzo gołębia postawa EBC nie zatrzyma ucieczki kapitału.

Ostatnie dni przyniosły również osłabienie w relacji do euro ale to już może być pokłosie wydarzeń w naszym kraju. Cały czas krąży wizja obniżki stóp procentowych w przyszłym roku po zmianie składu RPP na członków o poglądach bardziej gołębich. A trzeba zauważyć, że niektóre działania rządu mogą spowodować, że agencje ratingowe mogą spojrzeć na nasz kraj niezbyt przychylnym wzrokiem.

W dniu dzisiejszym aktywność inwestorów jest jednak niewielka. Wczoraj mieliśmy Święto Dziękczynienia w USA, a dokładając skróconą dzisiaj sesję wskazuje, że inwestorzy już rozpoczęli weekend, a w najbliższych godzinach zmienność powinna być co raz mniejsza.

Dzisiaj poznaliśmy dane o PKB dla Wielkiej Brytanii i szereg indeksów pokazujących nastroje w strefie euro. Dane generalnie były zgodne z oczekiwaniami analityków co spowodowało, że nie wywołały żadnych większych ruchów na głównych parach walutowych.

Dzisiaj w kalendarzu makroekonomicznym już kompletna pustka. Powoli rynki będą już się ustawiać pod wydarzenia w przyszłym tygodniu, a mianowicie 3 grudnia czyli posiedzenie EBC oraz publikacja raportu z amerykańskiego rynku pracy 4 grudnia. Szczególnie, że po zapowiedziach Mario Draghiego, cięcie stóp lub rozszerzenie QE jest przez rynek wysoce oczekiwane.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

EUR/USD znów zatrzymany przy 1,08 USD
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Wzrok skierowany dzisiaj za ocean
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Cięcie stóp w USA dopiero po wyborach?
Krzysztof Pawlak