pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Odwrót od dolara trwa nadal

Odwrót od dolara trwa nadal

24 mar 2015 Autor: Marcin Rogalski

Handel na rynku walutowym przebiega dzisiaj stosunkowo spokojnie. EUR/USD kontynuuje krótkoterminowy trend wzrostowy. W dniu dzisiejszym dotarł do poziomu 1,1000, który jeszcze przed południem okazał się skuteczną strefą oporu. Wyraźnie zyskuje dzisiaj na wartości frank szwajcarski, który od wczoraj w wycenie do polskiego złotego zyskał na wartości 4 grosze.

Dzisiaj poznaliśmy serię danych makro, m. in. wstępne odczyty indeksów PMI dla Niemiec i Francji oraz całej Strefy Euro. Dane wskazują, że europejskie gospodarki rosną, ale w powolnym tempie. PMI dla przemysłu Strefy Euro wzrosło do 51,9 pkt., a więc wyżej od oczekiwań (51,5 pkt.), podczas gdy w zeszłym miesiącu kształtowało się na poziomie 51 pkt. Również PMI dla sektora usług pozytywnie zaskoczył wynikiem 54,3 pkt., oczekiwano 53,9 pkt.

O 10:00 poznaliśmy stopę bezrobocia w Polsce, która zgodnie z oczekiwaniami okazała się taka sama jak w lutym i wynosi 12%. Opublikowano również dane o inflacji w Wielkiej Brytanii, które nie wpłynęły znacząco na wycenę funta szterlinga, który w dalszym ciągu traci na wartości i na chwilę obecną nadal utrzymuję się poniżej poziomu 5,60 zł.

Przed chwilą, o 13:30 – poznaliśmy dane odnośnie inflacji konsumenckiej w USA za luty. Inflacja bazowa CPI w ujęciu miesięcznym 0,2% okazała się delikatnie wyższa od oczekiwań (0,1%), w ujęciu rocznym wynosi 1,7%, oczekiwano 1,6%. W reakcji na te dane nastąpiło umocnienie amerykańskiej waluty, która jednak już po kilku minutach powróciła do poprzednich poziomów, a następnie eurodolar przebił poziom 1,1000 i kontynuuje ruch na północ.

W dniu dzisiejszym przed nami jeszcze publikacja wstępnego odczytu indeksu PMI dla przemysłu w USA, która będzie miała miejsce o 14:45. Analitycy prognozują poziom niższy niż w zeszłym miesiącu – 54,9 pkt, poprzednio 55,1 pkt. O 15:00 poznamy liczbę sprzedanych nowych domów w lutym na amerykańskim rynku – rynek oczekuje liczby 465 tys.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Rysy na pozytywnym spojrzeniu na złotego
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Walutowy rollercoaster
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Nowe realia
Krzysztof Adamczak