Handel na rynku walutowym przebiega dzisiaj stosunkowo spokojnie. EUR/USD kontynuuje krótkoterminowy trend wzrostowy. W dniu dzisiejszym dotarł do poziomu 1,1000, który jeszcze przed południem okazał się skuteczną strefą oporu. Wyraźnie zyskuje dzisiaj na wartości frank szwajcarski, który od wczoraj w wycenie do polskiego złotego zyskał na wartości 4 grosze.

Dzisiaj poznaliśmy serię danych makro, m. in. wstępne odczyty indeksów PMI dla Niemiec i Francji oraz całej Strefy Euro. Dane wskazują, że europejskie gospodarki rosną, ale w powolnym tempie. PMI dla przemysłu Strefy Euro wzrosło do 51,9 pkt., a więc wyżej od oczekiwań (51,5 pkt.), podczas gdy w zeszłym miesiącu kształtowało się na poziomie 51 pkt. Również PMI dla sektora usług pozytywnie zaskoczył wynikiem 54,3 pkt., oczekiwano 53,9 pkt.

O 10:00 poznaliśmy stopę bezrobocia w Polsce, która zgodnie z oczekiwaniami okazała się taka sama jak w lutym i wynosi 12%. Opublikowano również dane o inflacji w Wielkiej Brytanii, które nie wpłynęły znacząco na wycenę funta szterlinga, który w dalszym ciągu traci na wartości i na chwilę obecną nadal utrzymuję się poniżej poziomu 5,60 zł.

Przed chwilą, o 13:30 – poznaliśmy dane odnośnie inflacji konsumenckiej w USA za luty. Inflacja bazowa CPI w ujęciu miesięcznym 0,2% okazała się delikatnie wyższa od oczekiwań (0,1%), w ujęciu rocznym wynosi 1,7%, oczekiwano 1,6%. W reakcji na te dane nastąpiło umocnienie amerykańskiej waluty, która jednak już po kilku minutach powróciła do poprzednich poziomów, a następnie eurodolar przebił poziom 1,1000 i kontynuuje ruch na północ.

W dniu dzisiejszym przed nami jeszcze publikacja wstępnego odczytu indeksu PMI dla przemysłu w USA, która będzie miała miejsce o 14:45. Analitycy prognozują poziom niższy niż w zeszłym miesiącu – 54,9 pkt, poprzednio 55,1 pkt. O 15:00 poznamy liczbę sprzedanych nowych domów w lutym na amerykańskim rynku – rynek oczekuje liczby 465 tys.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Ryzyka wygrywają, ale PLN dzielnie walczy

21 Sty 2022

Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Taryfikator inwazji

20 Sty 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Rynek już wie

19 Sty 2022

Krzysztof Adamczak