pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Odważny i uzasadniony ruch BoE

Odważny i uzasadniony ruch BoE

22 cze 2023 Autor: Krzysztof Pawlak

Kontynuacja trendu wzrostowego na głównej parze walutowej świata stała się faktem. Posiedzenie Banku Anglii w centrum uwagi. Krajowa waluta znów delikatnie się umacnia, USD/PLN coraz bliżej granicy 4,00. 

W końcu wybicie 

Początek tygodnia był mocno niemrawy na parze EUR/USD, kurs balansował powyżej wsparcia na 1,09. Było widać, że rynek szuka argumentu, by ruszyć w górę i kontynuować trend wzrostowy. Takowy znalazł się po wczorajszym wystąpieniu szefa Fed w amerykańskim Kongresie, gdzie udzielał odpowiedzi na pytanie. Przekaz był jeden, że decydenci z USA mogą, ale wcale nie muszą, podnosić już stóp, a wszystko będzie zależeć od napływających danych. Rynek odebrał to gołębio, więc nie dziwi fakt, że dolar zaczął się osłabiać, a główna para walutowa znalazła argument, by wyrwać się z marazmu i ruszyć w górę. Ten scenariusz po posiedzeniach Fed i EBC dominował w oczekiwaniach analityków. Kurs przebił dzisiaj poziom 1,10 i bardzo możliwy jest ruch do oporu w postaci linii trendu wzrostowego poprowadzonej po ostatnich maksimach. Ważne rzeczy rozstrzygają się też na indeksie dolara, który jest aktualnie na wsparciu i testuje ten poziom już po raz kolejny w ostatnich miesiącach. Jego przebicie może zdynamizować osłabienie „zielonego” na szerokim rynku. 

Sprostanie oczekiwaniom

Dzisiaj wzrok inwestorów (poza tym co dzieje się na popularnym „edku”) skupiony był na posiedzeniu Banku Anglii. Po ostatnich danych zarówno inflacyjnych (wyższa inflacja bazowa), jak i tych z rynku pracy (wysoka ponad 7% dynamika wynagrodzeń) mocno narosły oczekiwania, że już czas na ruch na stopach procentowych na Wyspach o 50 pkt bazowych, by zatrzymać tempo wzrostu cen. I trzeba przyznać – BoE wykazał się odwagą i sprostał oczekiwaniom rynku, decydując się mocno zwiększyć koszt pieniądza. Mimo, że w ostatnim czasie w światowej polityce monetarnej takich gwałtownych ruchów nie obserwujemy, a do tego np. Fed zrobił pauzę w cyklu. Reakcja na GBP jest o dziwo niewielka, funt umacnia się w tym momencie do większości walut, ale dość symbolicznie. Może to świadczyć o tym, że większość jednak oczekiwała takiego ruchu na stopie procentowej, bo rzeczywiście sytuacja BoE stała się nie do pozazdroszczenia. 

Ruszamy na niższe poziomy

Złoty kontynuuje umocnienie, dzieje się to może powolnymi ruchami, niemniej jednak konsekwentnie. Pomaga słabnący dolar na szerokim rynku i panujący tam optymizm. EUR/PLN spada dzisiaj poniżej 4,43 i wydaje się kwestią czasu dotarcie do poziomu 4,40. Jeszcze korzystniej wygląda sprawa na USD/PLN, gdzie jak pisaliśmy kilka dni temu, jest szansa na dotarcie do poziomu 4,00. Rankiem pojawiła się wartość 4,0215, czyli już odległość jest naprawdę niewielka do wspomnianego poziomu. Na CHF/PLN również jesteśmy blisko okrągłej wartości w tym wypadku 4,50 – poniekąd to mocny złoty, ale i osłabienie franka szwajcarskiego na szerokim rynku po decyzji SNB w sprawie stóp procentowych. Jak głosi komunikat “szwajcarów”, może to być ostatnia decyzja odnośnie podwyżki stóp, a argumentem ma być obniżenie wartości oczekiwanej inflacji na ten rok. 


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Polacy odpoczywają, bankierzy działają
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Polacy świętują, Amerykanie decydują o stopach
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Interwencja Banku Japonii?
Dawid Górny