pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Odważnie, czy jednak bezpieczne 50 pkt?

Odważnie, czy jednak bezpieczne 50 pkt?

08 lut 2022 Autor: Krzysztof Pawlak

Decyzja RPP w centrum uwagi. Czy to już ten moment na wyższą podwyżkę stóp? Główna para walutowa świata czeka na odczyt inflacji z USA, który może być ostatecznym argumentem za początkiem podnoszenia kosztu pieniądza już w marcu. Iran wkracza do gry na rynku ropy.  

Spekulacje rosną 

Dzisiaj zaczynamy od naszego rodzimego rynku, na którym uwagę przykuwa decyzja RPP w sprawie stóp procentowych. Teoretycznie mogłoby się wydawać, że decyzja o podniesieniu kosztu pieniądza o 50 pkt bazowych jest raczej pewna. Za tym idzie poziom stopy WIBOR 3M, który właśnie wskazuje na taki ruch. Tyle tylko, że po słowach szefa RPP o tym, że koszt pieniądza w Polsce zostanie podniesiony wyżej niż wszyscy przewidują, inwestorzy zaczęli dyskontować również ruch nieco wyższy niż wspomniane 50 pkt bazowych. 

Wyjaśnienie decyzji dopiero jutro

Można powiedzieć, że właśnie taki scenariusz widać na złotym, który umacnia się do głównych walut. W teorii decyzja o podwyżce stóp o więcej niż 50 pkt bazowych może przynieść dynamizację ruchów spadkowych choćby na EUR/PLN. Czy to jest dobry moment na taką decyzję? Wydaje się, że obawa przed stłumieniem wzrostu gospodarczego tym ruchem może zdecydować o  podniesieniu kosztu pieniądza tak jak poprzednio, a więc o 50 pkt. Wszelkie tarcze inflacyjne i obniżki VAT powinny znaleźć odzwierciedlenie w spadku inflacji. Oczywiście od razu należy wspomnieć o tym, że nie rozwiązuje to problemu, tylko tak naprawdę przesuwa go w czasie. Konferencja prasowa szefa RPP odbędzie się tradycyjnie następnego dnia po posiedzeniu i wyjaśnienie innej decyzji, aniżeli ruchu o 50 pkt bazowych, poznamy więc dopiero jutro. 

Czekając na inflację 

Na notowaniach pary EUR/USD widzimy lekką flautę i chwilowy brak kierunku. Dzisiejsze spadki są raczej kosmetyczne, a na wyklarowanie większego ruchu poczekamy zapewne aż do odczytu inflacji CPI z USA. Wysoki wynik może przyklepać decyzję Fed o podwyżce stóp już w marcu i przynieść umocnienie dolara amerykańskiego po chwilowej defensywie. Nieco zamarł apetyt inwestorów na kupowanie euro po dość zaskakującej zmianie retoryki przez szefową EBC na konferencji po posiedzeniu. Kolejne dni bowiem przyniosły głosy z banku centralnego strefy euro gaszące nieco scenariusz szybszej podwyżki stóp. Jak można wyczytać z wypowiedzi członków EBC najpierw wygaszane będą programy QE, a dopiero później nastąpi podwyżka kosztu pieniądza. Na notowaniach EUR/USD znów więc wajcha jest raczej nastawiona na spadki. 

W tryby rosnących cen ropy

Sporo się mówi o wysokiej inflacji w ostatnim czasie i w tym kontekście warto wspomnieć o tym, co się dzieje na rynku ropy naftowej, której notowania zmierzają w kierunku 100 USD za baryłkę i bez wątpienia dokładają sporą cegiełkę do wysokich cen. Ratunkiem, by taki scenariusz się nie sprawdził, jest powrót do rozmów Iranu i USA. Przypomnijmy, że ten kraj Bliskiego Wschodu został wskutek sankcji wykluczony nieco z rynku ropy naftowej, a wszystko to odbyło się za rządów Trumpa. Biden jednak ma nieco inne podejście i chce rozmawiać. Powrót irańskiej ropy na rynek zwiększy podaż surowca i powinien przynieść spadki cen i oddalenie się od tej magicznej granicy 100 USD, być może na dłuższy czas. 


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Walutowy rollercoaster
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Nowe realia
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Odreagowanie (nie tylko na PLN)
Dawid Górny