Strona główna > Komentarze walutowe > Odmienne wizje członków FED

Odmienne wizje członków FED

Autor: Krzysztof Pawlak

„Minutki” Fed pokazują, że do końca roku w polityce monetarnej USA mogą być jeszcze niespodzianki. Trump uderza cłami w Brazylię – tamtejsza waluta pod dużą presją podażową. W tle nie tylko relacje handlowe, ale też kwestie polityczne. Rekordy na notowaniach Bitcoina i niemieckiej giełdy. 

Głosy za i przeciw 

Wczoraj wieczorem poznaliśmy zapiski z ostatniego posiedzenia Fed. Tzw. „minutki” pokazały, że w samym gremium decyzyjnym nie ma konsensusu, w którą stronę ma iść polityka monetarna USA. Część jest za tym, żeby w tym roku utrzymać dotychczasowy poziom stóp na bazie podwyższonej inflacji, a także przede wszystkim odporności amerykańskiej gospodarki na wyższy koszt pieniądza. Pojawiają się jednak też głosy kilku członków Fed, mówiące o tym, że trzeba już nawet w lipcu obniżyć stopy procentowe, by wyprzedzić możliwy spadek aktywności gospodarczej. Co ważne, w zapiskach pojawiła się też informacja, że w 2025 roku gospodarka USA ma rozwijać się lepiej, niż zakładano, przy niższej inflacji niż wcześniej oczekiwano. Przy takich perspektywach trudno więc liczyć na obniżki stóp w lipcu, niemniej jednak ciągle do końca roku nie można ich wykluczać. 

Kontekst polityczny 

Wczoraj pojawiły się niezbyt przychylne informacje dla Brazylii. Mianowicie prezydent USA ogłosił nałożenie ceł w wysokości aż 50% na import z tego kraju. Tym razem więc mowa o taryfach na kraj, dla którego USA stanowi kluczowy element i jest wręcz strategicznym partnerem handlowym. Co ciekawe, USA w handlu z Brazylią ma dodatni bilans, co tylko powoduje, że szukając powodów takiego ruchu, trzeba zerknąć na nieco inną sferę. Trump jest zaniepokojony – jak to nazwał – „polowaniem” na byłego prezydenta Brazylii, Jaira Bolsonaro. Tym razem więc cła stają się elementem nacisku politycznego, a kwestie gospodarcze są w tym wypadku marginalnym powodem. Dla kraju kawy scenariusz tak wysokich ceł jest bardzo negatywny, nie może więc dziwić, aż 10% spadek wartości tamtejszej waluty. Teraz pozostaje pytanie, czy Brazylia odpowie cłami odwetowymi, czy jednak rozpoczną się długie negocjacje. Obecny prezydent Lula ma w perspektywie przyszłoroczne wybory, więc walka z mocarstwem mogłaby się odbić rykoszetem. 

Rekordy, rekordy 

Na rynku FX widzimy delikatne umocnienie USD w relacji do EUR. Kurs schodzi w okolice wsparcia na poziomie 1,17. Spoglądając poza waluty, widzimy historyczne rekordy na niemieckiej giełdzie, gdzie dzień zaczęliśmy luką wzrostową. Praktycznie od połowy kwietnia widzimy silny trend wzrostowy na DAX-ie, a kurs zbliża się do poziomu 25 tys. pkt. Rekord padł również na notowaniach Bitcoina i tym samym przekroczono poziom 112 tys. USD. Poza tym, że na rynkach aktualnie panują dobre nastroje, analitycy zwracają też uwagę na udaną aukcję amerykańskiego długu, gdzie nie było problemów z popytem (co się już zdarzało). Oczywiście są to konsekwencje zwiększenia zadłużenia USA wskutek wprowadzenia „pięknej ustawy”. Na krajowej walucie dzisiaj spokojny dzień – EUR/PLN oscyluje poniżej 4,25, nieco wyżej jest USD/PLN. 

 


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji" lub „doradztwa" w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

krzysztof-male

Autor

Krzysztof Pawlak

Ekonomista i analityk. Od ponad 10 lat związany z branżą kantorów internetowych, m.in. z serwisem Walutomat.pl. Karierę rozpoczynał jako dealer walutowy, obecnie zarządza działem dealerskim. Autor cenionych analiz i komentarzy dotyczących sytuacji na rynkach walutowych i giełdowych, publikowanych również na branżowych portalach. Specjalizuje się w analizie makroekonomicznej i prognozowaniu trendów rynkowych. Prywatnie pasjonat rynków finansowych i aktywny inwestor giełdowy.