pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Oddalają się podwyżki stóp procentowych w USA

Oddalają się podwyżki stóp procentowych w USA

03 kwi 2015 Autor: Maciej Przygórzewski

Czerwiec przestaje być realnym terminem podwyżek stóp procentowych w USA. Zdaniem inwestorów termin ten odsuwa się o około pół roku – tłumaczy to ostatnią słabość dolara. Grecja po tym, jak nie uznano pakietu pseudo-reform, przechodzi w negocjacjach do argumentów solidarności europejskiej.  Zostało zawarte porozumienie atomowe z Iranem.

Prognoza podwyżki stóp procentowych w USA w czerwcu jest coraz mniej prawdopodobna. Obecnie coraz częściej pojawiają się głosy nawet o nie podnoszeniu stóp w 2015 roku. Warto zwrócić uwagę, że podwyżki stóp są przewidywane niemal od pierwszych miesięcy po ich obniżeniu. Obecnie na rynku kontraktów terminowych trwa korekta, a inwestorzy wyraźnie odkładają oczekiwania względem podwyżki do ostatnich miesięcy w roku. Jaki wpływ na rynki mają takie oczekiwania? Skoro szybsza podwyżka stóp umacniała dolara, to odkładaniem podwyżki w czasie można wyjaśnić ostatnie osłabienie się amerykańskiej waluty. Dla przypomnienia dolar od swoich szczytów z połowy marca stracił 25 groszy.

Warto zwrócić uwagę, że zerowa stawka funduszy federalnych obowiązuje w gospodarce amerykańskiej już ponad 6 lat. Sama Rezerwa Federalna stara się tonować plotki o podwyżkach. Ostatnie projekcje wskazywały na co najwyżej dwie podwyżki i każdą o 0,25%. Czy dojdzie zatem do tych podwyżek jeszcze w tym roku? Nie jest to pewne, tym bardziej, że niskie stopy procentowe sprzyjają rozwojowi amerykańskiej gospodarki. Należy zatem uwzględnić działania lobbingowe ze strony rządu. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na rekordowe zadłużenie USA. Im niższe stopy procentowe tym taniej można je rolować. Czy zatem należy spodziewać się, że stopy nigdy nie wzrosną? To również jest nadużycie. Jeżeli będą pojawiały się ryzyka inflacyjne stopy będą rosły.

Grecja postanowiła wywrzeć presję na państwa europejskie – dowiedzieliśmy się,  że pieniądze skończą się jej już 9 kwietnia. Tego dnia Grecja stanie przed wyborem pomiędzy spłatą rat kredytów a wypłatą pensji. Można oczywiście zgodzić się na listę reform, na która zgodził się już poprzedni rząd, aczkolwiek jest to wbrew programowi wyborczemu Syrizy. Problem polega na tym, że gospodarczy program tej formacji jest, delikatnie mówiąc, nieatrakcyjny dla kredytobiorców. Jeżeli tego typu szantaż nie zadziała, zobaczymy jak zachowają się politycy z Aten postawieni pod ścianą.

Doszło do porozumienia z Iranem w sprawie programu nuklearnego. Iran w zamian za zniesienie sankcji gospodarczy zobowiązał się zaprzestać budowy nowych ośrodków, nie wzbogacać uranu powyżej wartości używanych w energetyce jądrowej i znacząco zmniejszyć liczbę wirówek. A co najważniejsze zgodził się na kontrolę programu jądrowego przez międzynarodowych ekspertów. W reakcji na te informacje ropa istotnie potaniała – jest to spowodowane tym, że w momencie zakończenia sankcji eksport ropy z Iranu powinien wzrosnąć docelowo o ponad milion baryłek.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Rysy na pozytywnym spojrzeniu na złotego
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Walutowy rollercoaster
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Nowe realia
Krzysztof Adamczak