Odczyty PMI dla usług. Stopa procentowa w Polsce.

05 paź 2016 Autor: Mateusz Wielewicki

Tym razem odczyty PMI dla usług

Środowe przedpołudnie zdominowane zostało przez publikacje z sektora usług. Opublikowane wyniki indeksów PMI dla usług w krajach europejskich nie były aż tak dobre jak te poniedziałkowe dla przemysłu. Dla niektórych państw oczekiwania analityków okazały się zbyt wysokie, jednakże w żadnej z gospodarek nie zanotowano wyniku poniżej 50 punktów, który wskazywałby pogorszenie sytuacji w sektorze. Wynik dla całej Strefy Euro wyniósł 52,2 pkt względem prognozowanych 52,1 pkt. Ten rezultat potwierdził tylko siłę  europejskiej waluty, która po wczorajszych pogłoskach o wygaszaniu programu QE mocno się umocniła. Kurs EUR/USD aktualnie oscyluje w okolicy poziomu 1,12, ale w godzinach popołudniowych dane z ameryki mogą go zmienić.

Stopy procentowe bez zmian

Dziś kończy się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej.  Po godzinie 12:00 zaprezentowane zostały decyzje dotyczące wysokość stóp procentowych w Polsce. Tak jak można było się spodziewać nie dokonano żadnych zmian. Stopa referencyjna wynosi 1,5%, depozytowa 0,5%, lombardowa 2,5%, a redyskontowa 1,75%. Najważniejszym jednak podczas ogłaszania stóp procentowych jest konferencja prasowa, podczas której można doszukiwać się wskazówek prowadzenia dalszej polityki pieniężnej państwa. Komunikat po posiedzeniu RPP zaplanowano na godzinę 16:00. Jak się można domyślić informacja o pozostawieniu stopy procentowej na niezmienionym poziomie nie wpłynęła znacząco na notowania polskiej złotówki. Funt kosztuje dziś 4,87 zł, dolar 3,83 zł. Cena franka szwajcarskiego wynosi 3,92 zł, a koszt zakupu euro to 3,29 zł.

W USA też zapowiada się ciekawie.

Przed południem poznaliśmy liczne dane z europejskich gospodarek, jednakże nie jest to koniec emocji na dzisiaj. W godzinach popołudniowych czeka nas spora dawka informacji ze Stanów Zjednoczonych. Pierwszym ważnym odczytem będzie raport ADP, który przedstawia szacunkową zmianę zatrudnienia. Na jego podstawie można z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć wynik piątkowego NFP, czyli zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym. Dodatkowo po południu poznamy bilans handlu zagranicznego, zmiany w zamówieniach na dobra, a także wyniki indeksu PMI i ISM dla usług. Dobre dane mogą zmienić obecny sentyment inwestorów na głównej parze walutowej.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Jak dobrze, że to już koniec

23 wrz 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Atak jastrzębi

22 wrz 2022

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Awersja do ryzyka przed Fed

21 wrz 2022

Krzysztof Pawlak