pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Odczyty inflacyjne. Polskie PKB.

Odczyty inflacyjne. Polskie PKB.

28 lut 2017 Autor: Krzysztof Adamczak

Dynamika cen oraz PKB w wybranych państwach, polska gospodarka zgodnie z oczekiwaniami.

Ceny w górę.

    Dzisiaj poznaliśmy całkiem pokaźną paczkę danych dotyczących inflacji. Główny wskaźnik CPI został opublikowany we Francji oraz Włoszech. Nad Sekwaną ceny rosną wolniej, niż zakładali to analitycy. W skali miesiąca wzrost jest minimalny i wyniósł ledwie 0,1%. W porównaniu z poprzednim rokiem ceny wzrosły o 1,2%. Rynek oczekiwał wyniku wyższego o 20 pb. Odwrotnie wygląda sytuacja we Włoszech, gdzie inflacja okazała się wyższa od predykcji. Miesięcznie wyniosła 0,3% co w skali roku przełożyło się na wynik 1,5%.

    Poznaliśmy także serię odczytów dotyczących inflacji producenckiej. Zdecydowanie najwyższa była w Szwecji, gdzie wyniosła ponad 8%. Z kolei najniższą odnotowano na Słowacji – zaledwie 0,4% w skali roku. Warto jednak zauważyć, że wcześniejszy odczyt był wyraźnie na minusie więc mimo wszystko widać poprawę. We Francji indeks PPI wyniósł 3,8% i był ponad dwukrotnie wyższy od poprzedniego odczytu.

Rewizja odczytów PKB

    Oprócz inflacji inwestorzy powinni zwrócić również uwagę na odczyty PKB. Co prawda wstępne szacunki poznaliśmy już wcześniej, a znaczne rewizje nie zdarzają się często. Francuska gospodarka rozwija się w tempie 0,4% kwartalnie. Wynik ten pokrył się ze wstępnymi szacunkami. W Szwecji PKB w czwartym kwartale ubiegłego roku wzrosło o 1% a w całym 2016 roku o 2,3%.

    Dla nas oczywiście najważniejszy był raport GUS o stanie rodzimej gospodarki. Produkt krajowy brutto wzrósł o 2,7% r/r. Jest to wynik zgodny ze wstępnymi szacunkami oraz o 0,2 pp wyższy niż poprzedni odczyt. Na ten wynik pozytywnie wpłynęło spożycie gospodarstw domowych, które wzrosło o 4,2%. Szybciej rosły zarówno eksport (8,6%), jak i import (8,5%). Złoty dzisiaj traci, zwłaszcza względem euro oraz franka. Wspólna waluta obecnie kosztuje 4,31 zł. Za szwajcarską walutę należy zapłacić 4,05 zł.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Jen na deskach
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Złoty podąża za dolarem
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Bank Japonii może zostać zmuszony do działania
Krzysztof Pawlak