pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Oczy zwrócone na Katalonię.

Oczy zwrócone na Katalonię.

18 sie 2017 Autor: Krzysztof Adamczak

Zamachy w Hiszpanii, odczyty makro i neutralny tydzień złotego.

Rynki nie panikują.

    Wczoraj wieczorem terroryści kolejny raz uderzyli na terenie Europy. Rozpędzona furgonetka wjechała w tłum ludzi na popularnej Las Ramblas. Ulica ta po zmroku staje się turystycznym centrum Barcelony, pełno na niej restauracji, kawiarni czy straganów. W ataku zginęło 13 osób, a ponad 100 zostało rannych. Wśród poszkodowanych są obywatele co najmniej 18 państw i prawdopodobnie właśnie o to chodziło zamachowcom. Niedługo po ataku w Barcelonie do podobnego zdarzenia doszło w Cambrils, choć na znacznie mniejszą skalę. Zamachy spowodowały ograniczoną przecenę na madryckiej giełdzie, tamtejszy indeks IBEX35 na otwarciu tracił blisko 1,5%. Euro jednak pozostaje stabilne i nie widać by tragedia w Katalonii znacząco wpłynęła na jego wycenę.

Produkcja przemysłowa.

    Dzisiejszy kalendarz makro nie zawiera zbyt wielu istotnych odczytów. Wśród tych najważniejszych jest niemiecka inflacja producencka, która wyniosła 2,3% i była wyższa od oczekiwań. Pozytywnie zaskoczył odczyt dotyczący stopy bezrobocia na Słowacji, który wyniósł 6,7% i był niższy zarówno od wcześniejszego odczytu, jak i od założeń analityków. W Polsce poznaliśmy już wskaźnik dobrobytu wg BIEC, który urósł do 105,9 pkt. Ważniejsze jednak będą odczyty publikowane o 14:00. Wtedy poznamy dynamikę produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej oraz cen produkcji.

Stabilny złoty.

    Odczyty te jednak prawdopodobnie nie zmienią obrazu mijającego tygodnia na złotym. Ten pozostał stabilny wobec wszystkich głównych walut, na co wpłynęła zapewne niewielka zmienność na rynku. Od poniedziałku nie znacznie potaniały euro oraz funt, z kolei dolar, jak i frank minimalnie podrożały. Na początku przyszłego tygodnia również nie ma co oczekiwać większych ruchów na rynku walutowy, zwłaszcza że kalendarz makro jest praktycznie pusty.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

EUR/USD znów zatrzymany przy 1,08 USD
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Wzrok skierowany dzisiaj za ocean
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Cięcie stóp w USA dopiero po wyborach?
Krzysztof Pawlak