pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Oczekiwanie na decyzje Fed 16 grudnia

Oczekiwanie na decyzje Fed 16 grudnia

07 gru 2015 Autor: Krzysztof Pawlak

Poniedziałek przebiega bardzo spokojnie na rynku walutowym. Ale po wręcz szalonej końcówce ubiegłego tygodnia, inwestorom zdecydowanie przyda się taki dzień na przeanalizowanie faktów co tak naprawdę się stało. Mario Draghi zagrał trochę rynkom na nosie i z pewnością kilka dni minie zanim rynki dojdą do siebie

Póki co rynki są na rozdrożu, z jednej strony inwestorzy którzy liczyli na znacznie więcej po posiedzeniu EBC liczą na umocnienie dolara, a z drugiej strony inwestorzy nie mają ochoty kupować amerykańskiej waluty. Spora część inwestorów pozamykała swoje pozycje krótkie na eurodolarze co przełożyło się na dotarcie notowań głównej pary walutowej świata do okolic 1,10.

Opublikowany w piątek raport z rynku pracy USA, okazał się na tyle dobry, że powinien zagwarantować rozpoczęcie zacieśniania polityki pieniężnej już na posiedzeniu 16 grudnia. Mimo to nie miało to przełożenia na umocnienie amerykańskiej waluty. I trudno się spodziewać by przed końcem roku coś się zmieniło, bo wygląda na to, że inwestorzy będą oczekiwać na decyzje Fed.

Nie mniej jednak scenariuszem bazowym na rok 2016 pozostaje kupowanie dolarów, gdyż euro powinno być tanie ze względu na luzowanie polityki monetarnej przez EBC. Po lekkich zawirowaniach jak mamy teraz czyli EUR/USD w okolicach 1,10 kurs powinien obrać kierunek w kierunku parytetu.

Skorzystała na tym polska złotówka która sporo zyskała do dolara amerykańskiego i znów na parze USD/PLN obserwujemy poziom poniżej 4,00. Z drugiej jednak strony na parze EUR/PLN obserwujemy przebicie poziomu 4,30, a w krótkiej perspektywie inwestorzy będą się pozycjonować pod posiedzenie Fed, a to może skutkować dalszym osłabieniem polskiej waluty. Decydować będą czynniki fundamentalne, inwestorzy skierują się w kierunku USA, gdzie prawdopodobnie zostaną podwyższone stopy procentowe.

Przy pustym kalendarzu makro w dniu dzisiejszym, warto zwrócić uwagę na wystąpienia bankierów centralnych. O 16.00 wystąpienie ma szef BoE Mark Carney, o 18.30 przemawia szef Fed z St. Louis James Bullard.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Nowe realia
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Odreagowanie (nie tylko na PLN)
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Upadek PLN
Adam Fuchs