Strona główna > Komentarze walutowe > Oczekiwanie przed Fed. Bank Anglii ma spory problem.

Oczekiwanie przed Fed. Bank Anglii ma spory problem.

13 gru 2016 Autor: Krzysztof Pawlak

Dolar odrabia część strat z wczoraj

Dzisiejszy dzień przebiega dość spokojnie na rynkach finansowych. Czuć atmosferę wyczekiwania na to co się wydarzy w dniu jutrzejszym, czyli na decyzję Fed i późniejszego komunikatu. Po wczorajszych wzrostach na EUR/USD dzisiaj dolar odrobił nieco strat, mimo wszystko cały czas jesteśmy powyżej 1,06. W kolejnych godzinach powinniśmy schodzić jednak niżej biorąc pod uwagę, że powszechnie oczekiwany jest jastrzębi komunikat Fed. Kalendarz makro zawierał kilka ciekawych danych.

Seria danych o inflacji

O godzinie 8.00 napłynęły odczyty o inflacji z Niemiec. Zważywszy jednak, że dane były zgodne z prognozami, reakcji na euro praktycznie nie było. Inflacja utrzymała się na poziomach z zeszłego miesiąca. Choć można było liczyć, że będzie wyższa po wzrostach choćby cen ropy.

O 10.30 poznaliśmy dane nt. inflacji w Wielkiej Brytanii. Wzrost cen konsumpcyjnych był nieco wyższy niż w poprzednim miesiącu. R/R inflacja wynosi 1,2% przy prognozie na poziomie 1,1%. Bank Anglii zapowiedział jednak, że będzie tolerował wzrost nawet powyżej zakładanego celu. W wypadku Wielkiej Brytanii wzrost cen nie jest akurat zbytnio korzystny bo trzeba dodać, że oczekuje się spowolnienia wzrostu gospodarczego. A jak wiadomo trudno się walczy ze zjawiskiem stagflacji, bo z jednej strony trzeba by podnieść stopy procentowe by nieco schłodzić inflację z drugiej strony luzować politykę monetarną by pobudzić wzrost. Wygląda na to, że Bank Anglii może w kolejnych miesiącach stanąć przed tym wyzwaniem.

ZEW na tym samym poziomie

O 11 poznaliśmy odczyt indeksu ZEW dla gospodarki niemieckiej. Apetyty na wzrost były spore, ale indeks ten póki co zatrzymał się na wielkości z poprzedniego miesiąca czyli 13,8. Publikacja w obliczu oczekiwania na jutrzejsze wydarzenia miała niewielki wpływ na notowania euro.

Złoty może się osłabić

Wczorajsze dobre dane o inflacji z Polski miały bardzo ograniczony wpływ na krajową walutę. Inflacja rośnie miesiąc do miesiąca o 0,1% w konsekwencji wzrostów na ropie. Polska waluta póki co zachowuje się dość stabilnie oczekując na środowe decyzje Fed. Sygnalizacja trzech podwyżek przez Fed oznaczać będzie odpływ kapitału z Polski co przełożyłoby się na osłabienie złotówki do głównych walut.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Widziałem jastrzębia cień
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Zatrudnię premiera – praca w toksycznych warunkach
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

RPP czeka na marzec
Krzysztof Adamczak