Oczekiwanie przed Fed. Bank Anglii ma spory problem.

13 gru 2016 Autor: Krzysztof Pawlak

Dolar odrabia część strat z wczoraj

Dzisiejszy dzień przebiega dość spokojnie na rynkach finansowych. Czuć atmosferę wyczekiwania na to co się wydarzy w dniu jutrzejszym, czyli na decyzję Fed i późniejszego komunikatu. Po wczorajszych wzrostach na EUR/USD dzisiaj dolar odrobił nieco strat, mimo wszystko cały czas jesteśmy powyżej 1,06. W kolejnych godzinach powinniśmy schodzić jednak niżej biorąc pod uwagę, że powszechnie oczekiwany jest jastrzębi komunikat Fed. Kalendarz makro zawierał kilka ciekawych danych.

Seria danych o inflacji

O godzinie 8.00 napłynęły odczyty o inflacji z Niemiec. Zważywszy jednak, że dane były zgodne z prognozami, reakcji na euro praktycznie nie było. Inflacja utrzymała się na poziomach z zeszłego miesiąca. Choć można było liczyć, że będzie wyższa po wzrostach choćby cen ropy.

O 10.30 poznaliśmy dane nt. inflacji w Wielkiej Brytanii. Wzrost cen konsumpcyjnych był nieco wyższy niż w poprzednim miesiącu. R/R inflacja wynosi 1,2% przy prognozie na poziomie 1,1%. Bank Anglii zapowiedział jednak, że będzie tolerował wzrost nawet powyżej zakładanego celu. W wypadku Wielkiej Brytanii wzrost cen nie jest akurat zbytnio korzystny bo trzeba dodać, że oczekuje się spowolnienia wzrostu gospodarczego. A jak wiadomo trudno się walczy ze zjawiskiem stagflacji, bo z jednej strony trzeba by podnieść stopy procentowe by nieco schłodzić inflację z drugiej strony luzować politykę monetarną by pobudzić wzrost. Wygląda na to, że Bank Anglii może w kolejnych miesiącach stanąć przed tym wyzwaniem.

ZEW na tym samym poziomie

O 11 poznaliśmy odczyt indeksu ZEW dla gospodarki niemieckiej. Apetyty na wzrost były spore, ale indeks ten póki co zatrzymał się na wielkości z poprzedniego miesiąca czyli 13,8. Publikacja w obliczu oczekiwania na jutrzejsze wydarzenia miała niewielki wpływ na notowania euro.

Złoty może się osłabić

Wczorajsze dobre dane o inflacji z Polski miały bardzo ograniczony wpływ na krajową walutę. Inflacja rośnie miesiąc do miesiąca o 0,1% w konsekwencji wzrostów na ropie. Polska waluta póki co zachowuje się dość stabilnie oczekując na środowe decyzje Fed. Sygnalizacja trzech podwyżek przez Fed oznaczać będzie odpływ kapitału z Polski co przełożyłoby się na osłabienie złotówki do głównych walut.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Bail-out wisi nad rynkiem

03 paź 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Inflacyjny szczyt coraz wyżej

30 wrz 2022

Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Powrót “oznak życia” na GBP

29 wrz 2022

Krzysztof Pawlak