Strona główna > Komentarze walutowe > Oczekiwania vs rzeczywistość

Oczekiwania vs rzeczywistość

13 lut 2023 Autor: Krzysztof Pawlak

Tydzień pod znakiem wskazań inflacji z USA, ale także z Polski. Co dalej z polityką monetarną? EUR/USD nadal z kierunkiem korekcyjnym na południe. Złoty w dalszym ciągu w defensywie, EUR/PLN coraz bliżej granicy 4,80. 

To będzie drogowskaz

Bieżący tydzień rozpoczyna się dość spokojnie. Na większości aktywów obserwujemy kosmetyczne zmiany i dającą się zauważyć fazę wyczekiwania na większy impuls. Ten najprawdopodobniej rynki otrzymają dopiero jutro w postaci danych inflacyjnych z USA. Prognoza zakłada kolejny spadek dynamiki cen CPI w relacji r/r, tym razem o 0,3%. Nie idzie to w parze z ostatnimi doniesieniami o sporych wzrostach cen aut używanych w Stanach, które mogą wywrzeć wpływ na wskazania inflacji. Gdyby jednak tak się nie stało i nie nastąpi negatywne zaskoczenie wyższą dynamiką cen, to dolar powinien oddać część „zysków” z ostatnich dni. 

Czekamy na rozstrzygnięcie 

Aktualnie notowania EUR/USD utknęły na wsparciu w postaci linii trendu wzrostowego i wydaje się ewentualne odbicie w górę, bądź wybicie tego poziomu zobaczymy dopiero po danych CPI z USA o 14.30 we wtorek. Wszystko oczywiście rozgrywa się w temacie pivota w polityce monetarnej FED, na który tak bardzo liczą inwestorzy. Niższa inflacja daje oczywiście taki sygnał, że z podwyżkami stóp procentowych można znacznie wyhamować, a może nawet ich zaprzestać. Tyle tylko, że amerykańscy decydenci nie chcą zbyt szybko tego sygnalizować, bo jest to czynnik…. proinflacyjny i w żaden sposób nie pomaga w walce ze wzrostem cen. Tym bardziej że sygnały ze świata sugerują, że inflacja nadal jest problemem i może w każdym odczycie zaskakiwać. 

SNB zmuszony do działania?

Dobry przykład to dzisiejszy odczyt CPI ze Szwajcarii, gdzie wydawało się, że bank centralny sobie świetnie poradził, dokonał podwyżek stóp, obniżył inflację do 2,8%, jak pokazał ostatni odczyt i nagle dzisiejsza publikacja z wynikiem 3,3%. Widać więc, że nie można spoczywać na laurach, a banki centralne cały czas muszą aktywnie prowadzić politykę zacieśniania monetarnego. Zaraz po opublikowaniu danych pojawiły się spekulacje, że SNB wróci do podwyżek stóp procentowych i jeszcze w tym roku podniesie koszt pieniądza o 75 pkt bazowych. Ma to dzisiaj przełożenie na notowaniach CHF, który zyskuje do większości walut. 

Brak sygnałów odbicia na złotym

Wspominaliśmy o mocniejszym USD na szerokim rynku, nie dziwi więc fakt, że traci polski złoty. EUR/PLN wydaje się nieuchronnie zmierza do testu poziomu 4,80 i tylko słabsze dane inflacyjne z USA mogą odwrócić ten niekorzystny trend. Wydaje się, że bez wpływu na krajową walutę okażą się dane CPI z naszego kraju. Mimo, że odczyt wzrostu cen ma być wyższy o 1% aniżeli w grudniu, to nie zdeterminuje zmian w polityce RPP, która włączyła hamulec i czeka na rezultaty swoich działań. Wyższa dynamika inflacji, co jest niemal przesądzone, biorąc pod uwagę powrót wyższego VAT na wiele produktów i wzrost wielu cen administracyjnych, odsunie znów w czasie spekulacje rynków odnośnie terminu obniżek stóp procentowych w Polsce. Coraz mniej analityków liczy na to, że stanie się to jeszcze w tym roku.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Widziałem jastrzębia cień
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Zatrudnię premiera – praca w toksycznych warunkach
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

RPP czeka na marzec
Krzysztof Adamczak