pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Oczekiwania vs realia

Oczekiwania vs realia

21 lip 2022 Autor: Krzysztof Pawlak

Rynki czekają na pierwszą podwyżkę stóp procentowych przez EBC od ponad 10 lat. Zaskoczenie czy jednak sygnalizowany ruch o 25 pkt bazowych? Draghi jednak rezygnuje, co powoduje zamieszanie polityczne we Włoszech. Złoty stabilny przed decyzją banku centralnego strefy euro. 

Małe szanse na wyższą podwyżkę stóp 

Dzisiaj najważniejszym punktem dnia pozostaje decyzja EBC w sprawie stóp procentowych (godzina 14.15). Inwestorzy będą bacznie obserwować czy koszt pieniądza zostanie podniesiony o 25 pkt bazowych, czy jednak o 50 pkt. Patrząc przez pryzmat realiów, wydaje się, że ta pierwsza opcja jest niemal pewna, a to dlatego, że EBC już wcześniej sygnalizował taki ruch. Na tym posiedzeniu żadnych nowych projekcji makro nie ma, więc w teorii nic nie mogło się zmienić. Wszem wobec pojawiały się głosy, że bank centralny strefy euro jest mocno spóźniony i powinien reagować większą podwyżką stóp. Ale tu mówimy o oczekiwaniach, które najprawdopodobniej skończą się tym, że EBC jedynie zasygnalizuje możliwość większej podwyżki na kolejnych posiedzeniach. 

Spóźnieni mają gorzej 

Trzeba przyznać, że EBC nie ma lekkiej decyzji, ale sam jest sobie winien, bo przespał odpowiedni moment na konkretne ruchy. Podobnie było w 2011 roku kiedy spóźnione podwyżki stóp szybko trzeba było odwracać, bo nastąpiły sygnały spowolnienia gospodarczego. Identycznie może być w tym roku, gdy wskaźniki choćby PMI już dają obraz pojawienia się szybkiej recesji w Europie. Do tego cały czas mamy ryzyko kryzysu energetycznego na naszym kontynencie, który może spowodować duży bagaż in minus dla PKB. Oczywiście na dzień dzisiejszy dostawy gazu z Rosji zostały wznowione, ale nie dajmy się uśpić taktyce Putina, który zapewne będzie chciał za to konkretnych ustępstw. Póki co EUR/USD oscyluje w okolicach 1,02, ale liczymy, że po decyzji mogą nastąpić większe ruchy. 

Najgorszy scenariusz

Spory ruch dzisiaj notujemy na rentownościach włoskich obligacji, za sprawą dymisji premiera Włoch. To również może się okazać ważny czynnik, który spowoduje, że EBC może nie zdecydować się na ruch o 50 pkt bazowych, by nie dokładać niepewności. Szykują się kolejne wybory na Półwyspie Apenińskim, a wiemy jak tam trudno stworzyć jakąś sensowną koalicję, nie mówiąc nawet o jednej partii rządzącej. Dług Włoch skacze dzisiaj do poziomu 3,7%, a wyższy koszt pieniądza w strefie euro jeszcze może dołożyć kłopotów. Szczególnie że spread między niemieckimi a włoskimi obligami wynosi już 200 pkt. Jest to oczywiście również balast dla wspólnej waluty, który może hamować ewentualne umocnienie. 

Stan oczekiwania

Złoty, póki co stabilny przed posiedzeniem EBC. Jeśli jednak dojdzie do rozczarowania decyzją i euro straci, nasza krajowa waluta może ucierpieć oraz przejść do defensywy w obliczu silniejszego dolara. Póki co wygasł czynnik popytowy dla naszego orła związany z polityką RPP, która podnosiła stopy procentowe. Wydaje się, że czeka nas już tylko symboliczny wzrost kosztu pieniądza, a widać to po zachowaniu rentowności polskich obligacji, na których widać ewidentnie zmianę trendu na spadkowy. W przypadku odwrotu od walut rynków wschodzących może się okazać to czynnik wyprzedażowy dla naszej waluty, bo o wiele bardziej atrakcyjnie wyglądają choćby CZK czy nawet HUF.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Próba opanowania emocji, ale strach pozostaje
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Ujemna korelacja USD vs surowce nie działa
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

EBC nie zmienia stóp procentowych
Dawid Górny