pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Obniżka stóp w USA w lipcu niemal pewna

Obniżka stóp w USA w lipcu niemal pewna

21 cze 2019 Autor: Krzysztof Pawlak

Szef Fed w formie

Ostatnie dnia na rynkach były bardzo ciekawe. Królował oczywiście Fed. Można śmiało powiedzieć, że zaskoczenia nie było ale też Powell finansistów nie rozczarował. Stopa procentowa nie uległa obniżce ale szef FOMC wskazał gotowość banku centralnego do działania.

50 na 50

Zmienił się również rozkład głosów członków Fed. I trzeba przyznać, że na bardzo ciekawy układ a więc połowa chce obniżki stóp na kolejnym posiedzeniu a druga połowa utrzymać stopy. Dlaczego więc prawdopodobieństwo ruchu w górę skoczyło na 100% z 80%? Słynne kropki Fed niemal zawsze były bardziej jastrzębie niż potem finalnie głosowali członkowie. Stąd analitycy liczą, że minimum jeden członek zmieni zdanie i zagłosuje za obniżką.

Wystrzał EUR/USD

Tym samym znany ze swojego podejścia Powell czyli ulegania rynkom zaspokoił niemal wszystkich. Lekko może być niezadowolony Trump gdyż pewnie już teraz liczył na obniżkę stóp ale doczeka jej się już zapewne na kolejnym posiedzeniu Fed. Rynek w tym momencie oczekuje obniżki stopy o 25 pkt bazowych. EUR/USD przed posiedzeniem był w okolicach 1,12 po gołębim wydźwięku konferencji kurs skoczył ponad 1,13. Decyzja pozwoliła też utrzymać wzrosty na giełdach i obniżyć rentowność amerykańskich obligacji poniżej 2%.

Tylko czy obniżka będzie

Pozostaje więc pytanie czy Fed rzeczywiście zetnie stopy już w lipcu. Owszem poziom oprocentowania na poziomie 2,5% w tych czasach niskich stóp jest dość wysoki. Tylko czy dane makro wskazują na potrzebę obniżki? Nie wydaje się. Ale to też działa w drugą stronę każdy słabszy odczyt może spowodować, że do obniżki dojdzie choćby gorsze dane z rynku pracy. Stąd wrażliwość publikacji z USA na rynki będzie jeszcze wyższa w najbliższym czasie.

Zaskakujący optymizm z Europy

Dzisiaj na rynkach sporo odczytów makro. Przede wszystkim prezentowane są PMI dla przemysłu i usług z gospodarek europejskich. I trzeba przyznać, że pozytywnie zaskakują. Niemal w komplecie wyniki są wyższe od prognoz. Co warte uwagi jednak nadal PMI dla przemysłu z Niemiec pozostaje poniżej granicy 50 pkt.

Dane zza Oceanu

Dzisiaj na rynkach warte uwagi będą dane z USA. O 15.45 poznamy PMI dla usług i przemysłu. Nieco później swoje wystąpienia będą mieli członkowie Fed i zapewne nieco rozjaśnią jeszcze wątpliwe kwestie z ostatniego posiedzenia.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Walutowy rollercoaster
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Nowe realia
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Odreagowanie (nie tylko na PLN)
Dawid Górny